KAZIKLI İSPARK!

İstanbul’un özellikle sahil kesimlerinde İSPARK tarafından işletmelere kiralanan otopark alanlarına vatandaşlar “Her yer kiralandığı için aracımızı park edecek yer bulamıyoruz. Biraz da vatandaşı düşünsünler” sözleriyle tepki gösterdi

İstanbul’da İSPARK sıkıntısı yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraklerinden İSPARK tarafından işletmelere kiralanan işlek cadde ve sokaklardaki yol üstü park yerlerinde vale saltanatının hüküm sürmesi sürücülerin tepkisine neden oluyor.

PARAGÖZ VALELER

Koronavirüs (Kovid-19) yasaklarının ardından Boğaz hattı ile sahil kesimlerine akın eden vatandaşlar, İSPARK yetkilileri yerine ‘paragöz’ valelerle muhatap oluyor. Kafe-eğlence yeri gibi işletmeler İSPARK’tan kiraladığı alanı ücretsiz olarak müşterilerine tahsis etmesi gerekirken mekânın kapısında görevlendirdiği valelerle müşterilerinden fahiş park ücreti alıyor.

KAZIKLI UYGULAMA

İşletmelerin bir diğer tepki çeken uygulaması ise, kiraladıkları yerlere, duba koymak yerine metal kazıklar çakması… 

İSPARKÇIDAN İTİRAF

Vatandaşlardan gelen şikayetlerin doğru olup olmadığını tespit etmek için İstanbul’da kısa bir yolculuk yaptık. İlk olarak Kadıköy Bağdat Caddesi üzerinde görev yapan İSPARK yetkilisine ‘vale saltanatı ve metal kazık’ şikayetini sorduk. Yetkili, “Doğru olanın duba koymak” yanıtını verdi. Sultanahmet’teki İSPARK’çı “Kazıklar normal mi, neden Genel Müdürlüğünüze bildirmiyorsunuz?” diye sorduğumuz da skandalı doğruladı: Adam burayı 1.000 TL’ye kiraladı, istediğini yapar. Kazık çakması da normal.

İBB NEREDE?

İSPARK personelinin itiraf ettiği “vale ve kazık” skandalını İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ile İSPARK yetkililerinin görmemesi mümkün değil. Bir de kazıklı park yerlerinde İSPARK’ın maaşlı elemanları görev yapıyor.

KAZIKLI İSPARK
KAZIKLI İSPARK
KAZIKLI İSPARK

DENETİM YAPILMIYOR

Bir sene önce haber yaptığımız bölgede de hiçbir değişiklik olmadı, bakalım haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri kiraladıkları park alanlarında usulsüz uygulama yapan işletmelere bir denetim yapacak mı?

KAZIKLI İSPARK

1 YIL ÖNCE DUYURDUK

Milliyet, İSPARK’ın İstanbul’un işlek cadde ve sokaklarındaki yol üstü park yerlerini işletmelere kiralamasını, 7 Eylül 2020 tarihli nüshasında, “Bu işgale neden göz yumuluyor?” manşetiyle duyurmuştu. Bir sene geçmesine rağmen İSPARK’ta hiçbir şey değişmedi. Bir yıl önce de sahil yolları üzerindeki işletmelerin kiraladıkları park yerlerine metal kazıklar çaktıklarını gündeme getirmiştik.

Sözleşme iptali yok

Bu haberler üzerine, İSPARK yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “Abonelerin burayı herhangi bir kilitli demir duba ile bölmeleri-çevirmeleri ya da yere sabitlemeleri yasaktır. Bu tür uygulamaların tespiti halinde ilgili işyeri uyarılarak, bu tip malzemeler sökülmekte, abone tarafından ihlalde ısrar edilmesi halinde ise abone ile yapılan sözleşme tek taraflı feshedilmektedir.”

KAZIKLI İSPARK
KAZIKLI İSPARK

Dedemli’ye yeni yerleşke

Konya Büyükşehir Belediyesi, Bozkır Barajı’nın açılmasıyla sular altında kalacak Dedemli Mahallesi’nin Meram bölgesine inşa edilen yeni yerleşkesindeki çalışmalarını tamamladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Ovası Projesi kapsamında ovaya hayata verecek Mavi Tünel Projesi’nin önemli bir ayağı olan Bozkır Barajı’nın açılmasıyla sular altında kalacak Dedemli Mahallesi’nin yeni yerleşkesinin TOKİ tarafından Meram ilçesinde inşa edildiğini söyledi. Yeni yerinde Dedemli Mahallesi sakinlerinin huzuru ve rahatı için üzerlerine düşeni yapmaya devam ettiklerini kaydeden Başkan Altay, yerleşkenin su ve kanalizasyon çalışmalarının ardından yol yapım çalışmalarının da tamamladıklarını belirterek, “Fen İşleri ekiplerimiz 10-15 metre genişliğindeki yollardan oluşan Dedemli Yerleşkesi’ndeki yol yapım çalışmaları kapsamında 128 bin ton kazı çalışması gerçekleştirirken; 132 bin ton mıcır temini, 54 bin metre bordür, 150 bin metrekare parke, 25 bin metre yağmur suyu oluğu ve 11 bin metrenin üzerinde de yağmur suyu hattı çalışması gerçekleştirdi.” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün de muhtelif çaplarda toplam 39 bin 115 metre uzunluğunda polietilen boru kullanarak su şebeke çalışması yaptığını hatırlatan Başkan Altay, yerleşkede bulunan yaklaşık 473 aboneye de bin 585 abone hattı kuran KOSKİ’nin, parsel bağlantılarıyla birlikte 15 bin 214 metre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi çalışmasını da hizmete sunduğunu vurguladı. Başkan Altay, kısa sürede tamamlanan Dedemli Yerleşkesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür etti.

KAZIKLI İSPARK

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Çukur bir saatte kapatıldı!

İstanbul’un Kadıköy ilçesi Erenköy Mahallesi Tellikavak sokakta yaşamakta olan okurlarımızdan Hasan Demirtaş evinin önünde bir alt yapı çalışması yapıldığını ve sonrasında kazılan yerin kapanmamasından şikayetçiydi. Biz de Okurumuzun bu şikayetini gazetemizin 13 Ağustos 2021 Cuma günkü nüshasında “10 gündür kapatılmayı bekliyor!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra belediye ekipleri şikâyet gelen noktaya aynı gün müdahale edip çukuru bir saat içerisinde kapattı. Kadıköy ilçesinden gelen her talep ve şikayete anında çözüm bulan Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

KAZIKLI İSPARK

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir