Kontrolsüz yıkım isyan ettirdi!

İstanbul’un Bakırköy ilçesi Yenimahalle Mahallesi, Aralık Sokak’ta kentsel dönüşüm kapsamında sokaktaki bir bina kontrolsüz olarak yıkılmak istendi. Önlem alınmayan yıkımda faciadan dönüldü.

İstanbul Bakırköy Yenimahalle Aralık Sokak’ta kontrolsüz yıkım mahalleliyi canından bezdirdi. İsyan eden mahalleli okurlarımız, Bakırköy Belediyesi’ne seslendi: “İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Sözde yapılan kentsel dönüşüm, böyle dönüşüm olur mu? Hiçbir tedbir almadan böyle bir yer kontrolsüz nasıl yıkılabilir?

Kontrolsüz yıkım isyan ettirdi

Bir faciadan döndük. Belediye burayı nasıl kontrol etmez? Bu çok büyük bir ihmal. Bir can kaybı yaşanmaması mucize oldu. Yetkililerin bir an önce bu duruma el atmasını istiyoruz. Burası dağ başı değil. Burası belde de değil, İstanbul’un merkez ilçelerinden Bakırköy” dedi.

Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra, bir facia yaşanmaması için hem şikâyet gelen Aralık Sokak hem de Bakırköy’deki tüm kentsel dönüşüm yapılacak noktalarda tedbir alınıp alınmadığını denetlemesi için Bakırköy Belediyesi ekiplerine durumu iletmiş olalım.

Esenyurt’ta kültür ve sanat rüzgârı esecek

İstanbul Esenyurt’ta ilk kez düzenlenecek olan Edebiyat ve Sanat Festivali, ilçeyi 10 gün boyunca kültür ve sanatın merkezi haline getirecek. Esenyurt Belediyesi, 15-24 Ocak günleri arasında gerçekleştirilecek olan Esenyurt Edebiyat ve Sanat Festivali’nin içeriğini yayımladı. Festival, Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılacak.15 Ocak’ta doğum günü olan Büyük Şairimiz Nâzım Hikmet, şiirler ve şarkılarla anılacak. Programın ardından Başkan Bozkurt, Esenyurtlu vatandaşlarla birlikte eski belediye bahçesinde kurulan kitap fuarının açılışını yapacak. Birçok yayınevinin katılacağı festivalin ilk günü Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde tiyatro ve sinema oyuncusu Devrim Yakut’un imza günü ve söyleşisiyle devam edecek.

On gün boyunca devam edecek olan festivale, Türkiye’nin önde gelen sanatçı, oyuncu, yazar ve şairleri katılacak. Festivalde Genco Erkal ‘Şahdamarım’ (Ahmed Ârif) tiyatro gösterisiyle, Fırat Tanış ‘Gelin Tanış Olalım’ tiyatro gösterisiyle, Ercan Kesal söyleşi ve imza günüyle, Ferhat Göçer ‘Aldırma Gönül’ (Sabahattin Ali şiirleri) müzikal tiyatrosuyla yer alıp şiir ve müzik dinletisiyle Ahmet Telli ve Nurettin Rençber, Esenyurtlu sanat ve edebiyatseverlerle buluşacak.

Kontrolsüz yıkım isyan ettirdi

Fotoğraf pandemiden önce çekilmiştir.

Engelsiz taksi engelleri aşıyor

Göreve başladığı günden itibaren engellilere yönelik hassasiyetiyle örnek olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, gönüllere dokunmaya devam ediyor.

Japonya Büyükelçiliği tarafından yürütülen hibe programı kapsamında temin edilen ve tanıtımı yapılan ‘Engelsiz Taksi’ tüm kesimler tarafından takdirle karşılandı.

“Tüm projelerimizde önce engelli bireylerimizi düşünmeliyiz” diyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, söz verdiği projeleri birbiri ardına hayata geçiriyor. Japonya Büyükelçiliği tarafından yürütülen hibe programı kapsamında temin edilen 58 bin dolar değerindeki engelli ulaşım aracının tanıtım töreni bugün Trabzon Büyükşehir Belediyesinde yapıldı. Tanıtım törenine Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Japonya Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Yerel Projelere Hibe Programı sorumlu Diplomatı Akifumi Doma ve Yerel Projelere Hibe Programı Danışmanı Fatma İskân, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Kontrolsüz yıkım isyan ettirdi

‘Caddelerimizi   dizayn ediyoruz’

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, tanıtım töreninde yaptığı konuşmada “Bugün güzel bir vesile ile bir aradayız. Engellilerimiz için Japonya hükümeti ile onların desteğiyle temin ettiğimiz, donanımını sağladığımız ve taksi olarak kullanacağımız engelli aracımızı hizmete alıyoruz. Birkaç aydır deneme mahiyetinde kullanıyorduk ama bugün resmi olarak hizmete başlamış oluyor. Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımıza yönelik çok farklı hizmetlerimiz oldu. Engellilerimiz için araç tamir atölyemiz hizmete girdi. Bütün projelerimizi engellilerimizin en iyi şekilde yararlanabileceği anlayışla hayata geçiriyoruz. Cadde ve sokaklarımızı engelli vatandaşlarımıza göre dizayn ediyoruz” dedi.

Kontrolsüz yıkım isyan ettirdi

‘Müracaat için Alo 153’ü arayın’

Şehrin kaldırımlarının engelli vatandaşlara göre genişletildiğini de belirten Başkan Zorluoğlu, “Yollarımızı, otoparklarımızı, binalarımızı engelli kardeşlerimizin en iyi şekilde kullanabileceği şekilde dizayn etmeye gayret ediyoruz. Engelsiz Yaşam Akademimiz geçtiğimiz dönemde Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere dönük bir başka hizmetimizdi. Bugün de sağ olsun Japon hükümeti 58 bin dolarlık hibe sağladı bize. Bu çerçevede bu aracı aldık, giydirdik. Aynı anda iki engelli vatandaşımızı taşıyabilecek kapasitede, aynı zamanda içinde 10’un üzerinde koltuk bulunan, güzel bir araç oldu. Hastaneye, resmi kurumlara ya da başka yerlere gitmek isteyen engelli vatandaşlarımız, Alo 153 hattı üzerinden TİKOM merkezimize başvurarak müracaat edebilir. Engelli kardeşlerimizi şoför ve yanında bizim istihdam edeceğimiz refakatçiyle birlikte istedikleri yere güvenli ve konforlu şekilde ulaştıracağız. Bu bir başlangıç. Talebe göre, ihtiyaca göre bu araçların sayısını artırmayı planlıyoruz. Şehrimizde, yaşayan engelli vatandaşlarımız için hayırlı olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Bölgede altyapı çalışmaları var

İzmir’in Konak ilçesi, Umurbey Mahallesi, 1525. Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, sokaklarındaki çukurların onarılmamasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 10 Ocak 2022 Pazartesi günkü nüshasında konuyu “Terzi kendi söküğünü dikemezmiş!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu şikâyetle ilgili olarak da açıklama yaptı: ”İZSU Genel Müdürlüğü tarafından su baskınlarını önlemek ve afetlere dirençli bir kent oluşturmak amacıyla yürütülen çalışmaların bir bölümü de Umurbey Mahallesi 1525. Sokak’ta gerçekleştirildi. Köşenizde yer verdiğiniz yolların üst kaplamalarının bozulması sonucu hemşerilerimizin yaşadığı geçici sıkıntının nedeni de bu bölgede yapılan altyapı çalışmalarıdır. Şiddetli yağmurlarda geçmişteki sorunların yaşanmaması amacıyla yürütülen çalışma ekiplerimiz tarafından hızlı bir şekilde tamamlanmış, dolgunun oturması için bir süre zorunlu olarak beklenmiştir. Önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışması da yapılarak hemşerilerimizin yaşadığı sıkıntı yerini su baskını riski olmayan, güvenli ve dirençli bir kentte yaşamanın konforuna bırakacaktır.” Okurlarımızın her istek ve şikâyetine hızlıca cevap veren, sorunlarını çözüme kavuşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

İyileştirme çalışması yapılıyor

İzmir’de yaşamakta olan bir okurumuz metro istasyonundaki bilet makinelerinin üzerinde 50 TL kabul eder fotoğrafı olmasına rağmen makinenin 50 TL’yi kabul etmemesinden şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 7 Ocak 2022 Cuma günkü nüshasında konuyu “Bilet işkencesi!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. ”Değerli hemşerimizin yaşadığı sıkıntı nedeniyle üzgünüz. Tekrar etmemesi için gerekli önlemleri alıyoruz. Otomatik kart dolum sistemlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımızı hızlandırmanın yanı sıra toplu ulaşımı kolaylaştıracak alternatif ödeme yöntemlerini de kısa sürede hizmete sunacağız.”

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir