KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehir merkezinde bulunan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin Konya Yeni Sanayi Sitesi’ne taşınmasının Türkiye’nin en büyük sanayi dönüşüm projelerinden biri olduğunu söyledi.

Yeni Sanayi Sitesi’nin temelinin atılmasının Konya için çok önemli bir milat olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Çünkü Eski Sanayi ve Karatay Sanayi mevcut durumuyla adeta yaşamı sonlanmış, bir ölü haline gelmişti ama cenaze merasimi gerçekleştirilememişti. Yeni Sanayi’nin temelini atarak bunu gerçekleştirdik” dedi.

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Esnaf mutlu

“Bir hayalimiz daha gerçekleşiyor” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Altay, şöyle devam etti: “Konya’da çok uzun yıllardır taşınması konuşulan ama bir türlü gerçekleşmeyen Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’de 1 milyon metrekarelik alanda 800 bin metrekare taşınacak alan bulunuyor. Burada bulunan 2 bin 858 esnafımızla görüşmeler yapıp tam mutabakat sağlayarak TOKİ ile protokol imzaladık. Ödeme seçenekleri belirlendi ve başvurular alındı. Böylece özellikle kiracı olarak Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin kahrını çeken esnafımız, uygun şartlarda iş yeri sahibi olma imkânına kavuşmuş oldu.”

‘Sorunları çözmek görevimiz’

Yeni sanayi alanı için Konya Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçen 2 milyon 80 bin metrekarelik alanın TOKİ’ye devredildiğini vurgulayan Başkan Altay, “Bu 2 milyon metrekarelik alanın rayiç bedeli yaklaşık 1.5 milyar lira. Konya Büyükşehir olarak bu projeye katkı sunmak ve esnafımızın dükkân sahibi olması adına TOKİ’ye devrettik. Bunu şehrimiz ve esnafımız için bir fedakârlık olarak gerçekleştirdik. TOKİ de buraya iki yıl içinde 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapacak” ifadelerini kullandı.

‘Konya’ya yakışır bir sanayi’

Projenin Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük sanayi dönüşüm projelerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Altay, “800 bin metrekarelik bir alanda 2 bin 858 hak sahibinin olduğu bir yerde bunu başarabilmek çok zor bir iştir. Sanayicilerimize ve esnafımıza Çok teşekkür ediyorum. Süreç tamamlandığında 800 bin metrekarelik alanda bir yıkım gerçekleştirerek orada Konya’ya yakışır bir proje yapacağız. İkincisi; Konya kendine yakışır yeni bir sanayi kazanmış olacak. Yeni sanayide 2 bin 690 sanayi dükkânı ile 134 adet çeşitli sektörlerde hizmet verecek ticari dükkan bulunuyor, yeşil alanlar, sosyal donatılar bulunuyor” diye konuştu.

AĞACIN YERİ VAR KENDİSİ YOK!

Gaziantep’te yaşamakta okurumuz Cengiz Yıldırım, “Size attığım fotoğraflar Gaziantep Merkez Şehitkamil ilçesi Atatürk Mahallesi, Adnan İnanıcı Bulvarı’nda baştan sona kadar ağacı olmayan yüzlerce çukur veya üzeri kilit taşıyla kapatılmış eski ağaç yeri var. Yıllardır bir tek ağaç dikilmedi. Burası tramvay yapıldığı yıldan bu yana aynen attığım resimdeki gibi. Boş duran bu alanlar çok kötü duruyor, sökülen ağaçların yerine yaprağını dökmeyen ve çevremizi güzelleştirecek yerli ağaçların dikilmesini diliyoruz, sesimizi duyurabilirseniz çok sevinirim” dedi. Okurumuzun talebini Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e duyurmuş olalım. Bakalım Başkan Şahin, okurumuzun dediği boş alanları ağaçlandıracak mı?

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Yoldaki gizemli delik korkuttu!

İstanbul Avcılar, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Karadut Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, “Sokağımızda yolda taş parkelerin altı boş olup, derinlik yaklaşık bir metreden fazla. Araçlar halen seyir ediyor. Yayalar için dahi tehlike arz ediyor. Bakılmasını istiyoruz” dedi. Okurlarımızın şikâyetini Avcılar Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Müracaata cevap yok!

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi, Cebeci Mahallesi, Kınalı Sokak’ta oturmakta olan okurumuz Hüseyin Dağyar, “Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tesisat döşemek için taşları söktükten sonra mıcırla kapattığı çukuru belediyenin fen işleri müdürlüğü 01.02.2021 tarihindeki müracaatımıza rağmen hâlâ onarmadı. Belediye ile aramızda köprü olup sorunumuzu dile getirirseniz çok mutlu olurum” dedi. Okurumuzun talebini Kandıra Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

‘Tehlike arz ediyor’

İstanbul’da yaşamakta olan bir okurumuz, “Unkapanı Atatürk Köprüsü’nde manzara bu halde. Bisiklet ve motosiklet sürücüleri için tehlike arz ediyor. Ben de bir motosiklet sürücüsüyüm. Birinin canı yanmadan buranın düzeltilmesini talep ediyoruz” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmuş olalım.

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

‘Ekmek almaya çıkamıyoruz!’

İstanbul Başakşehir’de oturmakta olan okurumuz Mert Karalı, “Gece gündüz demeden evimizin kapısında sağda solda devamlı sürü halinde gezen köpeklere rastlıyoruz. Daha önce birkaç ısırma vakası oldu. Ayrıca kovalama olayları vuku buldu. En yakın örnek eşim ve çocuğum. Önceki gün markete ve fırına gitmek için evden çıkacakları vakit kapının önünde 3-4 köpek oturmuş, havlıyorlarmış. Haliyle eşim de yanında 2 yaşında çocuğu olduğu için korkarak geri dönmüş. Bu konuda belediyeye çok şikâyette bulunulmasına rağmen hiçbir çözüm bulunmadı. Köpeklere karşı değiliz, onlar da en az bizim kadar yaşamaya hakkı olan canlılardır ancak toplu yaşam alanlarında ve insanların bu denli çok olduğu bölgelerde bu kadar çok hayvanım başıboş gezmesi ve gecelere kadar havlayarak insanları rahatsız etmesi inanın hiç normal bir durum değildir. Buradan sizin aracılığınızla sesimizi duyurabilirsek, belki bir nebze insanlara faydamız dokunur” dedi. Başakşehir Belediyesi ekiplerine okurumuzun bu şikâyetini duyurmuş olalım.

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Büyükşehir, sorunu ortadan kaldırdı

Muğla’nın Bodrum ilçesi, Turgutreis Mahallesi, Turgut Özal Caddesi, Paragadi Yalı Evleri’nde yaşamakta olan okurumuz Erkan Ertan, evinin önündeki giderlerin tıkalı olmasından dolayı su birikintisi olduğundan şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 2 Şubat 2021 Salı günkü nüshasında “Cevap var ama çözüm yok!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri şikâyette bulunulan alanda gerekli çalışmaları tamamladı. Teşekkürler Muğla Büyükşehir Belediyesi.

KONYA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Belediye inşaat firmasına suç duyurusunda bulunacak!

İstanbul Kadıköy, Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, Ege Hatboyu Sokak’ta oturmakta olan okurumuz, sokakta inşaat temel kazısı yapılırken hiçbir önlem alınmadığından ve ağaçların kesilmesinden şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 22 Şubat 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Tedbirsiz temel kazısı ölüme davetiye çıkarıyor” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Kadıköy Belediyesi’nden açıklama geldi: “Kadıköy Belediyesi Park Bahçeler, Yapı Kontrol ve Zabıta birimlerinin yaptığı incelemelerde, Göztepe Mahallesi, Ege Hat Boyu Sokak, 506 ada, 11 no’lu parselde Kotan İnşaat tarafından sürdürülen çalışmalarda emniyet için kullanması gereken sac ya da tahta perde bulunmadığı ve izinsiz olarak 8 ağaç kesildiği tespit edilmiştir. İnşaat firmasının ruhsatlı olan parselde yaptığı hafriyat çalışmasının sonucunda, toprağını boş olan 9 numaralı parsele döktüğü ve izinsiz ağaç kestiği görülmüştür. Ağaç kesimine yönelik belediyelerin para cezası yaptırımı bulunmamaktadır ancak Kadıköy Belediye Meclisi tarafından alınan karara göre kesilen ağaçların niteliğine ve yaşına bakılarak, ilçe sınırlarında dikilmek üzere yeni ağaçlar talep edilmektedir. Bahsi geçen parselde inşaat firmasının kestiği tespit edilen 8 ağaca karşılık, inşaat firmasının ilçemize dikilmek üzere belediyemize 25 ağaç teslim etmesine karar verilmiştir. İnşaat firmasıyla ilgili tutanak tutulmuş, faaliyetleri gerekli koşulları sağlayana kadar durdurulmuştur. Öte yandan, Kadıköy Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü ise konuya ilgili suç duyurusunda bulunacaktır.”

Haberimizden sonra hızlı bir şekilde denetim için ekipleri şikâyet gelen alanına gönderen Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Odabaşı’na teşekkür ederiz.

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir