Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

Kaz Dağları’ndan tünel inşaatı altında kalmaktan kurtarılan  asırlık yüzlerce zeytin ağacı Avcılar’a getirildi.

Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı, bölgede bulun asırlık zeytin ağaçlarını yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirmişti. Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, kardeş belediyesi olan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ile ortak çalışma yaparak asırlık zeytin ağaçlarını Avcılar’a taşıdı.

En genci 100, en yaşlısı 500 yaşında

Avcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin hassas çalışmalarıyla Küçükkuyu’dan sökülüp tırlara yüklenerek Avcılar’ın muhtelif yerlerine ve parklara dikilen ağaçların en genci 100, en yaşlısı 500 yaşında.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

“DOĞANIN SAHİBİ DEĞİL PARÇASIYIZ”

Başkan Balkan, “Doğanın ve yaşam alanlarının yok edilmesinin önüne geçilmelidir. Birçok sebep ile ağaçlarımız kesiliyor ve yok ediliyor. Zeytin barıştır, dostluktur, kardeşliktir, emektir, umuttur, bin derde şifadır zeytin” dedi.

MİNARE BAZ İSTASYONUNA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesi, Göktürk Mahallesi’nde oturmakta olan okurlarımız, “Cuma namazlarını kılmak için sürekli mahallemizdeki Ensar Camii’ne geliyoruz. Bu baz istasyonlarının hem görüntüsü çok kötü hem de sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor. İstanbul Havalimanı’na giderken camiyi görebilirsiniz. Görüntüsü bile insanı rahatsız ediyor. Ayrıca caminin minarelerinin işgal edilmesi bizi çok rahatsız ediyor” diyerek şikâyetlerini belirttiler. Eyüpsultan Ensar Camii’nin minaresi GSM şirketleri tarafından baz istasyonuna çevrilmiş durumda. Mahalle sakinleri minareyi saran baz istasyonlarına tepkili. Okurlarımızın bu şikâyetini yetkililere duyurmuş olalım.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

MOBİL RAM İLE ENGELLERİ YOK EDİYORLAR

Pandemi sürecinde risk altında olan fiziksel engeli bulunan öğrencilerin önündeki engelleri ortadan kaldırmak için Erdemli Belediyesi ve Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koronavirüsle mücadele tedbirlerine tam uyarak, öğrencilerin yolunu tuttu. Muayeneye gelemeyen çocuklar RAM Projesi sayesinde uzman ekipler tarafından ziyaret edilerek, teşhis ve tanı koyma çalışmaları yapılıyor. Pandemiden dolayı eğitime ve tedaviye ulaşmakta zorlanan öğrencilere destek olmak adına projeyi hayata geçirdiklerini belirten Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, nerede olursa olsun çocukların yanında olduklarının vurguladı. Başkan Tollu, “Malumunuz, engelli öğrencilerimiz var. Bunların hem pandemiden dolayı hem de fiziksel şartlardan dolayı Rehberlik Araştırma Merkezlerine gelmeleri hassaten mümkün olmuyor. Şu an, belediyemizin önderliğinde, şartlarından dolayı eğitimden mahrum kalan kardeşlerimizin eğitimi ayaklarına getiriyoruz. Kurduğumuz araçla, kurduğumuz sistemle birlikte pandemi şartlarına uygun olarak, hocalarımızı gençlerimizin evine kadar, köyde yaşıyorsa, kentte yaşıyorsa, nerede yaşıyorsa yaşasın, orada, hizmeti onların ayağına götürerek, devletimizin imkânlarından en güzel şekilde en iyi şekilde faydalanmalarını sağlıyoruz” dedi.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANATÇIYLA ‘EL

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi nedeniyle zor günler geçiren sanatçılara, Ahmed Adnan Saygun Merkezi bünyesinde kurduğu El Ele Müzik Orkestrası ile destek vermeyi sürdürüyor. Orkestra 45 kişiden oluşuyor. Kadroda pandemi sürecinde zor durumda kalan 33 serbest sanatçı ve sanat kurumlarında kadrolu 12 sanatçı bulunuyor. Kadrolu sanatçılar dayanışma adına orkestrada ücretsiz çalıyor. El Ele Müzik Orkestrası’nın, pandemi koşullarına göre dijital ya da seyircili olarak 7 konser düzenlemesi planlanıyor. 16 Ocak’ta hayatını kaybeden besteci Muammer Sun’un eserlerinin seslendirileceği ilk konseri, Devlet Sanatçısı ve orkestra şefi Rengim Gökmen yönetecek. El Ele Müzik Orkestrası’na İbrahim Yazıcı, Nil Venditti, Hakan Şensoy, Oğuzhan Balcı, Can Okan, Cihat Aşkın, Gülsin Onay gibi Türkiye’nin önde gelen şefleri ve solistleri de destek veriyor.  Konserlerle 33 sanatçıya toplamda 329 bin liralık destek sağlanması amaçlanıyor.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

‘PARKIMIZIN MODERN OLMASINI İSTİYORUZ’

İstanbul Ümraniye’de yaşamakta olan okurumuz Erol Pelister,  “Ümraniye Küçüksu Parkı’nın yürüyüş yolları maalesef çamur halindedir. Kadıköy sahili gibi yürüyüş ve bisiklet yollarının fevkalade modern olmasını istiyoruz. Parktaki çamurların içerinde yürüyüş yapmak bizleri son derece müteessir etmektedir. Sayın İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’ndan yürüyüş ve bisiklet yollarının en kısa zamanda modern hale getirilmesi konusunda yardımlarını bekliyoruz” dedi. Okurumuzun bu istiğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı yetkililerine duyurmuş olalım.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

‘NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?’

Hatay Arsuz, Karaağaç, Konarlı Mahallesi, On Nisan Caddesi’nde yaşamakta olan bir okurumuz, “Yıl 2021 ama bizim burada hâlâ kanalizasyon yok. Belediyeyi defalarca aramamıza rağmen bir çözüm bulamadık. Bu durumumuzu dile getirmenizi rica ederiz” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini Arsuz Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım. Umarız en kısa sürede çözüme kavuşur.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

DATÇA HAFRİYAT SAHASINA KAVUŞTU

Muğla’nın Büyükşehir olmasından sonra çevreye yaptığı yatırım ve projelerle dikkat çeken Muğla Büyükşehir Belediyesi, hafriyat sahaları için de hemen çalışma başlattı. Muğla ilinde bir olan hafriyat saha sayısını sekize çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Datça hafriyat sahası için de başvurusunu 2014 yılında yaptı. Yedi yıl sonra Datça hafriyat sahası için gerekli izinleri alan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 25 Şubat 2021 tarihinde hafriyat sahasını teslim aldı ve 3 Mart 2021 tarihinde de hafriyat sahasında faaliyete başlandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Muğla birbirinden kıymetli, dünya markası 13 ilçeye sahip. Gerek yeşilin tüm tonlarını coğrafyasında yüzde 68 orman varlığı ile yansıtan gerekse ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izlerini taşıyan antik kentleriyle Muğla korunması ve geleceğe miras bırakılması gereken şehirlerin başında geliyor. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve gelir gelmez başlattığımız çevre hizmetlerinden olan hafriyat sahaları konusunda nihayet Datça’da da sonuca ulaşarak sahamızı hizmete açtık.

Küçükkuyu’dan Avcılar’a zeytin dalı

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir