Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

Küresel iklim değişikliği nedeniyle 2019 yılından beri Türkiye genelinde yoğun olarak hissedilen kuraklık, Bursa’nın da içme suyu rezervlerini olumsuz yönde etkiliyor. Barajlardaki su miktarı günden güne azalırken, gözler mevsim normallerine göre olması gereken yağışlara yöneldi.

Meteoroloji verilerine göre, Bursa’da son 100 yılın en kurak 5’inci yılı geride kalırken, beklenen yağışların halen gerçekleşmemiş olması endişe veriyor. Bursa’nın su ihtiyacını karşılayan Doğancı ve Nilüfer barajlarında incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, barajlardaki su seviyesine dikkat çekerek vatandaşları su tasarrufu konusunda duyarlı olmaya davet etti. Nilüfer Barajı’nda yüzde 5, Doğancı Barajı’nda ise yüzde 40 seviyesine düşen su miktarı, Bursa’nın bir su kriziyle yüzleşmek zorunda kalabilme ihtimali noktasında alarm veriyor.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

‘Susuzluğu önledik’

Alınan tedbirler konusunda bilgi veren Başkan Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak BUSKİ marifetiyle 2019 yılı eylül ayından itibaren derin su kuyularıyla şebekeye takviyede bulunduklarını hatırlattı. Kuraklığı çok önceden öngörüp, gerekli tedbirleri almasaydılar Bursa’nın suyunun 2020 Ocak ayı itibarıyla bitmiş olacağını dile getiren Başkan Aktaş, “İklim değişikliği ve bunun bölgemize yansıyan etkilerini çok yakından takip ederek olumsuz senaryolara karşı geliştirmiş olduğumuz kriz eylem planımız ile Bursa’nın bugüne kadar susuz kalmasını önlemeyi başardık. Ancak beklenen yağışların halen alınamamış olması, pandemi nedeniyle artan su tüketimi ve kuraklığın halen devam etmesi bizleri, vatandaşlarımızın çok da hoşuna gitmeyecek tedbirleri almak zorunda bırakabilir. Dileğimiz, bir an önce mevsimsel yağışların başlayarak hiçbir sıkıntı yaşamadan vatandaşların hayatını normal akışında sürdürmesini sağlamak. Ancak su tasarrufu konusunu tekrar ve ısrarla hatırlatmakta fayda görüyorum” dedi.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

Diyarbakır’da ‘Minik Pedallar’

Çocukların okullarda trafik eğitimiyle birlikte bisiklet kullanmayı öğrenmelerini,  sürdürülebilir çalışma programlarıyla erken çocukluk dönemlerinden başlayarak çocukları, ailelerini ve toplumun diğer bireylerini hareketli yaşama özendirmeyi ve dâhil etmeyi amaçlayan projenin bir diğer amacı da çocukların farklı alanlardaki ilgi, eğilim ve becerilerini ortaya çıkarmak için proje kapsamına çeşitli spor aktiviteleri ile tarih, doğa fotoğrafçılığı gibi çeşitli branşlardaki disiplinler de dâhil ederek çocukların beden ve ruh sağlığını korumak ve geliştirmek. Bu projeyle, çocukların çevreci, yaşadıkları çağa uyumlu, topluma saygılı, ülkelerine bağlı, kabiliyetli, özgüveni yüksek sosyal bireyler olmaları, mutlu bir yaşam sürmeleri hedefleniyor.  Bu kapsamda, dezavantajlı mahallerde belirlenecek pilot okullardan başlayarak,  okul bahçeleri veya civarındaki sokaklarda trafiğe kapalı bisiklet ve yürüyüş parkuru, parklara ise spor aletleri yapılacağı belirtildi. Okullara çeşitli ebat ve sayıda bisiklet, masa tenisi, çeşitli spor alet ve ekipmanları verilecek, ana sınıfı bulunan okullara çocuk oyun grupları kurulacak.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Belediyesi, düzenlediği Minik Pedallar etkinliğinde çocukların gönlünü fethetti.

Engelli vatandaşlar için yeni uygulama

Kent genelinde trafik sorunlarını en aza indirgemek, daha konforlu ve emniyetli bir ulaşım ağı oluşturmak için yol çizgi çalışmalarını aralıksız sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştırmak için yeni bir uygulama başlattı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, asfaltı tamamlanan bulvar ve caddelerde, trafik akışının düzenli ve şeritlerin belirgin hale gelmesi için yol çizgi çalışmalarını sürdürüyor. Daha konforlu ve emniyetli bir ulaşım ağını sağlamak hedefiyle, yeni asfalt serilen ve yol çizgileri yıpranan caddelerde çalışmalar trafik yoğunluğunun düşük olduğu gece saatlerinde yürütülüyor. Yaya ve araç sürücülerinin yol çizgilerini daha iyi ve belirgin şekilde görmesini sağlamak için çalışmalarda termoplastik boya kullanılıyor.

Diyarbakır caddelerine semboller çizildi

Bağlar ilçesi Bağcılar Caddesi’nde yürütülen çizgi çalışmaları kapsamında ekipler, engelli vatandaşların karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştıracak semboller çizdi. Ulaşım Daire Başkanlığı, engelli vatandaşların trafikte daha rahat hareket etmeleri için sembol çalışmalarını kentin tüm cadde ve bulvarlarında sürdürecek.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

Dev tesise onay

Alanya Belediyesi’nin 2020 yılı son meclis oturumu olan aralık ayı toplantısında Cuma Pazarı’nın yıkılan yerine yapılması planlanan ve otopark, kapalı pazar alanı, sinema, kütüphane ile daha pek çok imkânı barındıracak projesine onay çıktı. 2021 yılı için umutlu olduğunu ifade eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “2020 yılının son günlerini yaşarken, yeni bir yıla girecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. 2020 yılı hem ülkemiz hem de dünya genelinde çok zor geçen bir yıldı. Yeni yılda tüm dünya insanlarının mücadele ettiği salgın ve ekonomik sıkıntıların son bulmasını diliyorum. 2021 yılının şehrimizde, ülkemizde ve dünyada sağlık başta olmak üzere, sevgi, barış, kardeşlik ve yardımseverlik duygularının arttığı, huzur ve güven içinde yaşandığımız güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2021 yılında da yeni projeler ve yeni hedeflerle, birlik ve beraberlik içinde; vatandaşlarımıza daha iyi hizmet için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Alanya halkının, şehrimizde yaşayan yerleşik yabancı vatandaşlarımızın ve siz değerli meclis üyelerinin yeni yılını en içten dileklerimle kutlar; sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yıl geçirmenizi dilerim” dedi.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

“Taşları koyacak başka yer yok mu?”

İstanbul’un  Başakşehir ilçesinde yaşamakta olan okurlarımız, ‘’Sabahları yürüyüş yaptığımız 4.Etap 2.Kısım yürüyüş yolunun ortasına Selman-ı Farisi Cami yanında restore edilen binadan çıkan inşaat atıklarını bıraktılar ve 15 gündür orada duruyor. Bu taşları koyacak başka yer yok mu?” dedi. 15 gündür bu manzarayı görmeyen Başakşehir Belediyesi yetkilileri ve Başakşehir Belediye  Başkanı Yasin Kartoğlu’na duyurmuş olalım.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

Çöpler beş gündür alınmıyor!

İstanbul’un Çekmeköy ilçesi Mimar Sinan Mahallesi Esila Sokak’ta yaşamakta olan okurlarmız, “Size attığımız fotoğrafta gördüğünüz çöpler beş gündür alınmadı, belediyeyi dört kere aradım’’ dedi. Okurumuzun şikâyetini Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve ekibine iletmiş olalım.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

Çocukların Topuklu Efe’den bir isteği var!

Aydın Efeler Zeybek Mahallesi’nde yaşamakta olan çocukların başkandan bir isteği var.  Sebahattin Ali Parkı’nda yerdeki yumuşak zeminde eksikler olduğundan çocuklar düşüp yaralanabiliyor, aynı zamanda park merdivenlerinde çıkan kıymıklar çocukların ellerine batıyor.  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çercioğlu, Namıdiğer ‘Topuklu Efe’nin çocukları kırmayacağından eminiz. Çocukların bu talebini gazetemiz aracılığıyla Sayın Başkan’a duyurmuş olalım.

Kuraklık Bursa’nın suyunu tehdit ediyor

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir