Mersin’de 1923 proje coşkusu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği 1923 projenin toplu açılış töreni gerçekleştirildi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin azmini ve gayretini gördükçe mutlu oluyor, bundan gurur duyuyorum” dedi

Mersin’de 1923 proje coşkusu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, pazar günü Mersin’e gelerek, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği 1923 projenin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Mersinlilere seslenen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Başı Toroslar kadar dik, gönlü Akdeniz kadar engin Mersinlileri yürekten selamlıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Mersin safları sıkılaştırmış, sevgi bağlarını güçlendirmiş, gönül köprülerini çoktan kurmuş, geleceğe bakıyor. Mersin demek birlik, beraberlik ve kardeşlik demektir. Mersin’i 1923 projeyle geleceğe taşıma iradesi gösteren ve bugünkü Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni’nde emeği geçen başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz Bey olmak üzere; Mersin’in gelişmesinde payı bulunan dava arkadaşlarımıza, bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Kuruluş ve kurtuluş ruhuyla 1923 projenin Mersin’de hayata geçiyor olması ayrıca önemlidir, değerlidir, imrenilecek bir gelişmedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin azmini, çalışkanlığını, gayretini gördükçe mutlu oluyor, bundan gurur duyuyorum” diye konuştu.

Hizmet destanı

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ardından açılışta söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışıyla hizmet ettiklerini belirterek, “Mersinimiz için tarihi öneme sahip bu günde, teşrif ve himayelerinizle açılışını yapacağımız ve bir kısmının temelini atacağımız 1923 proje hakkındaki bilgilere geçmeden önce izniniz olursa önemli bulduğumuz ve değer verdiğimiz birkaç hususu arz etmek istiyorum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretken ve liyakatli kadroları olarak, aldığımız her kararın temel dayanağı Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve faziletidir. Yaklaşık dört yıldır Mersin’de kurduğumuz merhamet odaklı sevgi sisteminin, yazdığımız hizmet destanının güç ve ilham kaynağı budur” dedi.

‘Sorumluluğumuz arttı’

Başkan Kocamaz konuşmasında Mersin için üretilen hizmet ve projeler hakkında bilgi vererek, şunları söyledi: “30 Mart 2014 yerel seçimleriyle birlikte yürürlüğe giren 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası, Büyükşehir Belediyeleri üzerindeki yükü artırmakla birlikte Mersinimiz için kutlu bir sayfanın açılmasını da sağladı. Biz göreve geldiğimizde, daha önce 4 merkez ilçeye hizmet veren Mersin Büyükşehir’in sorumluluk alanı yaklaşık 22 katına çıkarak 745 km2’den 16.000 km2’ye ulaştı. Şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı İstanbul’un hizmet alanının 3 katından fazladır. 1.800.000’e dayanan nüfusuyla Mersin’i yönetmek, daha çok sorunla boğuşmak, daha çok çalışmak demekti.

Kalite yolculuğu

4 yıllık süre zarfındaki hizmet ve projelerimizin sayısı bugün burada açılışını yaptığımız 1923 rakamından çok daha fazladır. Ancak Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nı ifade eden bu rakam, hepimiz için ve özellikle Milliyetçi Hareket için çok başka anlamlar ifade etmektedir. Kalite yolculuğunda Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Mükemmellikte 4 Yıldız’, MESKİ olarak ‘Mükemmellikte 5 Yıldız Yetkinlik’ aşamasına ulaşmış bulunuyoruz. Yıllarca günübirlik politikalarla yönetilen Mersin’i dört yıldır planlı kalkınma ile tanıştırdık. Yağmur Suyu Ana Planı’nı hızla hazırlayıp yürürlüğe koyduk. Tulumba ve Demokrasi Katlı Kavşakları’nı hızla tamamladık. Egemenlik Katlı Kavşağı’nın temelini bugün atıyoruz.

‘Çağ atlayacağız’

Ulaştırma Bakanlığı’nın ‘Hafif Raylı Sistem’ olarak onayladığı Metro Projemizi tamamladığımızda Mersin’e ulaşımda çağ atlatacağız. Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni açtık. İl merkezimize Heliport, 8 ilçemize de helipet kazandırdık. Toplamda 5.206 km asfalt döktük. İlimizin en ücra mahallelerine kadar yeni yollar açtık. İki yakayı birleştiren köprü ve menfezler inşa ettik. Sahilleri Mavi Bayrak standardına yükseltiyoruz. Mezitli Sahil Bandı Projemizle ‘2017’nin En Başarılı Kentsel Tasarım Projesi’ ödülüne layık görüldük. Mersin Kent Merkezi, Anamur Köşekbükü Mağarası, Tarsus Yarenlik Alanı ve Kültür Parkı’nı hayata döndürdük. 5 yeni Atıksu Arıtma Tesisi kurduk, 3 tesisi yeniledik, 2 tesisi de programımıza aldık. Mersin’in Gürültü Haritasını çıkardık.

12 ay tarım

Ülkemizin 12 ay tarım yapılabilen tek kenti olan Mersinimizin yüksek potansiyelini harekete geçirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık. Gülnar Soğuk Hava Deposu’nu açtık. Silifke Kırobası’nda Limon depolama tesisimizi tamamlanmak üzereyiz. Üreticilerimize yüzbinlerce fide, teknik ekipman ve eğitim desteği verdik. Alternatif tarım ürünlerini Mersin’in bereketli topraklarıyla tanıştırdık. Kıl Keçisi Islahı Projemizle damızlık teke dağıtarak, üreticimize destek verdik. 120 kadın üreticiye 360 adet kovan ve arıcılık seti dağıttık. Mobil Kesim Üniteleriyle hizmeti halkımızın ayağına götürdük. Mersin Büyükşehir olarak bütün hizmetlerimizi ‘ayrıştıran değil birleştiren bir belediyecilik’ anlayışıyla veriyoruz.

‘Mersin’e sahip çıkınız’

Başkan Kocamaz, “Üretken belediyecilik anlayışımızdan bir kesit olarak arz ettiğim hizmetlerimiz, Cumhuriyetin kuruluşuna atıf yaparak sunduğumuz 1923 projenin çok kısa bir özetidir. Elbette ki yapılan hizmetler çok daha fazladır. Hayatı boyunca Mersinimize büyük önem veren Büyük Atatürk’ten bizlere miras kalan ‘Mersinliler! Mersin’e sahip çıkınız’ öğüdünü kutlu bir emir kabul ediyoruz. 1923 projenin ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

‘Engelsiz Şehir’ unvanı

Kültür, spor, sağlık ve sosyal hizmetlere de en az altyapı hizmetleri kadar önem verdiklerini belirten Başkan Burhanettin Kocamaz, “’İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışıyla sunduğumuz sosyal hizmetlerimiz kapsamında sadece Mersin’de değil Türkiye ve dünya genelinde birçok ilki gerçekleştirdik. Mersinimize ‘engelsiz şehir’ unvanını kazandırdık. Bugün burada açılışını yapacağımız Engelsiz Mersin Mesleki Eğitim Merkezimiz de Türkiye için bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Engelli bireylerimizin hayata daha çok katılmaları için sanat ve spor kursları açtık, kültürel faaliyetler yaptık. ‘Engelsiz Mersin’ yolundaki çalışmalarımız dolayısıyla ‘Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü’ aldık” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Milliyet Bölge Koordinatörü Eren Aka’ya projeler hakkında bilgi verdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi kavşak projeleriyle trafik sorununa neşter vururken, plajlara da mavi bayrak kazandırdı.

Çocuk ve yaşlı dostu şehir

Gerçekleştirdikleri projelerle kadınlara özel hizmetler de gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Kocamaz, şunları ifade etti: “Düzenlediğimiz kurs ve eğitimlerle kadınlarımızın bir iş ve meslek sahibi olmalarını sağladık. Kadın Konuk Evi’ni hizmete açtık. 80 bin ilkokul öğrencisine kırtasiye seti, 30 binden fazla üniversite öğrencisine yılda 900 lira eğitim desteği verdik.
Açtığımız etüd merkezlerimizle üniversite öğrencilerimize ücretsiz hazırlık kursları verdik. Mersin ‘Çocuk Dostu Şehirler’ arasında yerini aldı. Ayrıca Mersinimizi ‘Yaşlı Dostu Şehir’ konumuna getirdik”

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir