Mersinliler toplu taşımayı tercih etti

Mersin Büyükşehir Belediyesi kent merkezi, ilçe ve mahallelerin her noktasına kolay ulaşım sağlamak, kentte toplu taşıma kültürünü oluşturmak amacı ile 4 yılda ulaşımda pek çok alanda yenilik ve projeye imza atarak trafik çilesini ortadan kaldırdı.

Mersinliler toplu taşımayı tercih etti

Mersin’in ulaşım düzeni ve disiplinini sağlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, öncelikli olarak Ulaşım Master Planı ile ulaşımın anayasasını oluşturdu. Sürdürülebilir ve geleceğin ulaşım temelini bugünden kuran Mersin Büyükşehir Belediyesi, işe önce toplu taşıma kültürünün yaygınlaştırılması ile başlayarak 2014’te devraldığı 70 aracın sayısını 269 araca çıkardı. Toplu taşımayı sadece merkezde değil Mersin’in her bölgesinde erişilebilir kılmaya çalışan Mersin Büyükşehir Belediyesi, daha önce toplu taşıma hizmeti gitmeyen ve deniz turizmi bakımından önemli bir yere sahip olan Taşucu ve ulaşım olmayan uzak köylere kadar sefer yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kentte gerçekleştirilen ulaşım ve yol projelerini Milliyet’e değerlendirdi.

25 milyon yolcu taşındı

Ulaşımın yaygınlaşması ile 2014 yılında 11 milyon 808 bin 257 olan senelik yolcu sayısı 2018 yılında 25 milyona ulaştı, bu sayede trafiğe çıkan araç sayısı biraz da olsa azalmış oldu.

Toplu taşımanın yıldan yıla tercih edilebilir olmasında araç sayılarının artmasının yanı sıra, vatandaşların diğer konulardaki memnuniyeti de etkili oldu. Memnuniyet düzeylerine göre araçların hareket saatlerine olan uyumu, duraklara olan erişimi, araçların temizliği ve toplu taşımaya olan güven, tercih edilirlikte ön sıralarda yerini aldı. Ayrıca alınan araçların engelsiz araçlar olması toplu taşımayı kullanan engelli sayısını da etkiledi. 2014 yılında toplu taşıma araçlarını tercih eden engelli sayısı 618 bin 946 iken bu oran 2018 yılında 950 binlere ulaştı.

Kentli zamanını iyi yönetiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi kasım ayında Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nda ‘Toplu Taşımada Güvenilirlik’ birincilik ödülüne layık görülerek güvenli ulaşım yönünü tescillemiş oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi hayata geçireceği klimalı akıllı duraklarla da vatandaşın ulaşım konforunu en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor. Elektrik israfı yapmayan, enerjisini güneşten alan Klimalı Durak Projesi, Mersin’de hayata geçiyor. İçinde kütüphanenin de bulunduğu klimalı akıllı duraklar sayesinde vatandaşlar yazın Mersin sıcağından korunurken, kışın ise soğuk havadan etkilenmeden toplu taşıma hizmetini kullanabilecek. Ayrıca klimalı duraklara monte edilecek akıllı pano sistemi sayesinde vatandaş otobüsün ne zaman geleceğini, nereden geçeceğini görebilecek ve zamanı planlayabilecek.

Çukurova’nın en büyük hizmet filosu

Göreve geldiği günden beri sadece hizmet ağını değil, hizmet filosunu da genişleten Mersin Büyükşehir Belediyesi donanımlı, teknik altyapısı sağlam yeni araçları filosuna dâhil etti.

Kentin altyapı yol ve asfalt çalışmaları için 628 iş makinası, 439 MESKİ aracı ve 141 toplu taşıma aracı olmak üzere 1208 aracı faaliyete soktu. Özellikle alt yapı, içme suyu çalışmaları için alınan araçlar donanımlı, arızalara anında çok yönlü şekilde müdahale edebilme özelliğine sahip. Belediye kente daha etkin ve daha iyi hizmet verebilmek için araç filosuna yeni araçları dâhil etmeye devam ediyor.

Modern katlı kavşaklar zamandan kazandırıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Master Planı kapsamında Mersin’in trafik sorununu çözmek adına 3 önemli bölgede toplam 52.500.000 TL’lik dev yatırımla 3 önemli katlı kavşağı hizmete açtı. Tulumba, Demokrasi ve Egemenlik Katlı Kavşakları sayesinde sürücülerin kavşakta bekleme süresi azalırken, kavşakta oluşan araç kuyruk uzunluğu da en aza indi. Mersinli bu kazanımlar sayesinde hem yakıt hem de çevre açısından fayda sağladı. Demokrasi Kavşağı ile yaklaşık olarak zirve saatlerinde oluşan 171 metrelik kuyruk uzunluğu 13 metreye inmiş, yıllık zaman kazancı değeri olarak 12.658.892 TL’lik bir fayda sağlandı. Egemenlik Kavşağı ile yaklaşık olarak zirve saatlerinde oluşan kuyruk uzunluğu 162 metreden 19 metreye inerek, yıllık zaman kazancı değeri olarak 9.691,152 TL’lik bir fayda sağlandı.

Köyler yola kavuştu

Büyükşehir Belediyesi, sadece toplu taşıma ve kavşaklarla değil, yol asfalt ve yol açma çalışmaları ile de Mersin’de ulaşım hizmetlerinin kalitesini arttırıyor.

Mersin merkez ve ilçelerde asfaltlama, yol açma, yol bakım ve onarım çalışmalarında çığır açtı. Büyükşehir Belediyesi 4 yılda 1. ve 2. sathi asfalt kaplama ve sıcak asfalt olmak üzere toplam 5.500 km asfalt dökerek yollarda konfor ve kaliteyi arttırdı. Ayrıca daha önce hiç yolu olmayan köylerde yeni bağlantı yolları açarak ulaşımı kolaylaştırdı. Şimdiye kadar 60 km yeni yol açan Büyükşehir Belediyesi iki yakası birleşmeyen ve ulaşım çilesi çeken mahallelerde de 6 köprü ve 10 menfez yaparak yakaları birbirine bağladı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir