Milas’a 382 milyonluk yatırım

Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas’ın Ören Mahallesi’ne 72 milyon TL değerinde İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 280 milyon TL değerinde kanalizasyon, 30 milyon TL değerinde içme suyu projesi olmak üzere toplamda 382 milyon 460 bin TL değerinde yatırım yapıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 72 milyon TL’ye yapılacak olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2039 yılına göre 4.000 metreküp/gün olarak planlandı. Tesisinin kapasitesi Ören’in 20.00 nüfusuna göre hesaplandı. İleri Atıksu Arıtma Tesisinin Avrupa ve Ülke çevre mevzuat ve standartlarına uygun olarak dizayn edilecek. İleri Atıksu Arıtma Tesisi projesinde, mekanik ön arıtma, azot ve fosfor giderimle ileri biyolojik arıtım, çamur susuzlaştırma, koku giderimi, SCADA sistemi ile otomasyon kontrolü yer alacak.

280 milyon TL’lik kanalizasyon

Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas’ın Ören Mahallesi’ne 280 milyon TL ( güncel kur) değerinde kanalizasyon projesi başlattı. Proje kapsamında Ören sınırları içerisinde 7 bin 852 metre terfi hattı, 13 bin 380 metre parsel hattı, 48 bin 315 metre şebeke ve kolektör hattı ile 4 adet terfi merkezi bulunuyor. Kanalizasyon çalışmasıyla ilgili şantiye kurulumu başladı malzeme tedarikine başlandı.

30 milyon TL’lik içme suyu projesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Milas’ın Türkevleri, Bozalan ve Çökertme mahallelerine 30 milyon 460 bin TL değerinde içme suyu projesi başladı. Proje kapsamında 1 adet 100 metreküp, 1 adet 400 metreküp yeni içme suyu deposu, 31 bin 149 metre içme suyu şebeke ve isale yapılacak. Ayrıca 2 adet maslak, 2 adet basınç kırıcı vana odası, 25 adet tahliye odası, 19 adet vantuz odası, 3 adet debimetre odası, 1 adet branşman vana odası ile 700 adet abone bağlantısı yapılacak.

382 milyon 460 bin TL’lik yatırım

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Milas ilçesine Kanalizasyon altyapı, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Arıtma Tesisi ve Türkevleri, Bozalan ve Çökertme içme suyu projesi olarak toplamda 382 milyon 460 bin TL tutarında yatırım yapılacak.

Arıtma tesisi için imzalar atıldı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve yüklenici firma yetkilileri tarafından Ören’e yapılacak olan arıtma tesisi projesinin imzaları atıldı. Çalışmalar altı aylık proje onay sürecinin ardından inşaat başlayacak.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Gökova Körfezi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Milas’ın Ören Mahallesi’ne Muğla Büyükşehir Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi kuruyor.

‘Sağlıklı bir çevre için büyük yatırım yapıyoruz’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Muğla için Fethiye’den Bodrum’a, Ölüdeniz’den Ovacık’a kadar kanalizasyonları revize ediyoruz. Yenilerini yapıyoruz. Kapasitelerini arttırıyoruz. Turizm açısından her biri ayrı destinasyon olan bölgelerimizin bu konuda eksikliklerini gideriyoruz. Sağlıklı bir çevre için büyük bir yatırım yapıyoruz. İmzaladığımız proje Ören İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtma suyu diğer arıtma tesislerinden çıkan arıtma suyu gibi yeşil alanlarda kullanılabilir şekilde çıkacak. Suyun bir damlasının yabana götürülmemesi için çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda su temini ile ilgili önemli sorunlar yaşanacak. İçme suyunu yeşil alanlarda kullanmamalıyız” dedi.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve yüklenici firma yetkilileri tarafından Ören’e yapılacak olan arıtma tesisi projesinin imzaları atıldı.

Yatırımların toplamı 1 milyar 627 milyon lira

Başkan Gürün, “ Ören İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin maliyeti 72 milyon TL. Dövizle bir borçlanmaya girdiğimiz için bu rakamlar dövizdeki yükseliş devam ederse 3 ay sonra belki 82 milyon lira olacak. Bir süre önce kanalizasyonla ilgili sözleşme imzaladık. Ören için önemli bir yatırım. Kanalizasyonun güncel bedeli 280 milyon TL. Bu iki projeden ayrı olarak Türkevleri, Bozalan ve Çökertme içme suyu projemiz var. Bunun da maliyeti 30 milyon 460 bin TL. Toplam olarak Milas’ımıza 382 milyon 460 bin TL’lik yatırım yapıyoruz. Bu büyük bir yatırım. Bununla Milas, Muğla’da en fazla yatırım yaptığımız ikinci ilçemiz oluyor. Muğla il genelinde altyapı yatırımlarının toplamında ise 1 milyar 627 milyon lira. Bütün bunlar büyükşehir olmazdan önce bir hayaldi” dedi.

İnsansız deniz yüzeyi temizliği

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü envanterine eklenen 4 adet insansız deniz yüzeyi temizleme aracı hizmet vermeye başladı. Bodrum Kale İskelesi’nden gerçekleştirilen kullanım testlerine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı. İnsansız deniz yüzeyi temizlik araçları, elektrikli şarj ünitesiyle 5-8 saat aralığında çalışabiliyor. Yüzeydeki atıkları, olduğu yerde 360 derece dönerek hem ileri hem de geri manevra kabiliyetiyile sudan arındırırken, 250 litre katı-sıvı (plastik, mikroplastik, yüzen çöpler, yabancı bitki örtüsü gibi atıklar) atık kapasitesini doldurana kadar çalışabiliyor.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Kitap fuarına rekor ziyaretçi

Bu yıl ilki gerçekleştirilen, Bahçelievler Belediyesi’nin en önemli kültür etkinliklerinden olan 1. Ulusal Kitap Fuarı, kitapseverlerden yoğun ilgi görüyor. 19 Kasım’da ziyarete açılan fuar, ilk üç gününde 15 bin ziyaretçiyi ağırladı. Bahçelievler’de 1 milyon kitabı okurseverlerle buluşturmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyleyen Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz 1. Ulusal Kitap Fuarımız beklentilerimizin üzerinde ilgi gördü. Sadece Bahçelievlerli komşularımızı değil, İstanbul’un her yerinden kitapseverleri fuarımıza bekliyoruz” dedi.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Mardin’in tarihe mal olmuş yapılarının ortaya çıkarılmasına adına başlatılan çalışmalarda şu ana kadar 35 yapının içerisinde olduğu 132 bağımsız bölüm yıkıldı. Mardin Büyükşehir Belediyesi, kadim kentin tarihi dokusunu ortaya çıkarmak, katma değer oluşturarak dışardan gelen misafirlerin kalış sürelerini uzatmak, farklı destinasyonlarla gezilecek mekanların sayısını artırmak için başlatmış olduğu çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, yaklaşık bir yıldır ayakta duran Ulu Cami minaresini kapatan yapının yıkılması başta olmak üzere Latifiye Camii önünü kapatan bina, YSE Lojmanları, Belediye Lojmanları, Bayındırlık Lojmanları, Ziraat Bankası Lojmanları, Şar, Teker, Latifiye, Çabuk, Savurkapı ve Diyarbakırkapı mahallelerinde 35 yapının içerisinde olduğu 132 bağımsız bölüm yıkıldı. Silueti bozan bütün binaları yıkmayı düşündüklerini aktaran Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, vatandaşların destek oldukları belirtti. Mardin’de turist sayısının giderek artığına dikkat çeken Vali Demirtaş, Mardin’in cazip bir olacağını söyleyerek, ‘‘Mardin için güzel bir gelecek inşa ediyoruz. Çalışmalar başladığından beri kentte canlılık artıyor. Tarihi kentin cazibe merkezi olacağına inanıyorum.’’ dedi.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı trafiğe açıldı

Sivas Belediyesi tarafından şehir trafiğini rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nın ikinci etabı da tamamlanarak araç ve yaya trafiğe açıldı. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, bulvarda tamamlanan çalışmaları yerinde inceleyerek projede emeği geçen Belediye ekiplerine teşekkür etti. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne ulaşımı daha kısa, kolay ve konforlu bir hale getirecek olan bulvar, 70 metre genişlik ve 3 bin 800 metre uzunluğa sahip. Yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu projeyi; peyzaj düzenlemeleri, ağaçlandırma çalışması ve modern aydınlatma unsurları süslüyor. Bulvardaki ilk araç sürüşünü gerçekleştiren Başkan Bilgin, “Şehrimizin ihtiyaç duyduğu her alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bu anlamda kente yeni bulvar ve caddeler kazandırarak ulaşım sorunlarına kalıcı çözümler üretmek istiyoruz” dedi.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Jüri Diyarbakır’a hayran kaldı

“İki Gözüm Diyarbakır” fotoğraf yarışmasının jürisi Diyarbakır’a hayran kaldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Diyarbakır İki Gözüm 4 Mevsim Fotoğraf Yarışması”nın jüri üyeleri, yarışma ve kente dair izlenimlerini paylaştı. Kentin tarihi ve turistik mekânlarını gezme imkânı bulan yarışmanın jüri üyeleri, fotoğrafçı olarak deneyimlerini anlattı. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) Başkanı Riccardo Busi, Yarışmaya katılan fotoğrafların kalitesinden çok etkilendiğini söyledi. Lokal bir düzeyde düzenlenen bir yarışma için bu kadar yüksek seviyede fotoğraf beklemediğini aktaran Busi, fotoğrafların uluslararası yarışmalarda derece alabilir olduğunu kaydetti.

Milas’a 382 milyonluk yatırım

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, kurum, kuruluş ve markalarla yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir