‘Müfettiş istiyoruz!’

Seyhan Belediyesi’nin tüm harcamalarının incelenmesini istiyoruz diyen Meclis Üyesi Uçar, Milliyet’e konuştu.

Seyhan Belediyesi’nin MHP’li Meclis Üyesi Şehmus Uçar, “Belediyede meclis toplantılarında harcamalar ve birtakım ödemeleri sorduğumuz hiçbir soruya yanıt alamıyoruz. Her seferinde kişisel verilerin korunması Kanunu’nu var diyerek açıklama yapmıyorlar” dedi.

Müfettiş istiyoruz

– Spor İşleri Müdürlüğü ve Basın ve Yayın Müdürlüğü’nün belediyeyi zarara uğrattığını ifade ettiniz. Mecliste sorduğunuzda Başkan sorulara yanıt vermiyor mu?

Seyhan Belediyesi’nde inceleme yapamadığımız iki müdürlük var. Biri Spor İşleri Müdürlüğü, diğeri ise Basın ve Yayın Müdürlüğü. İkisinin de başında aynı müdür oturuyor. Meclis üyesi olarak ne zaman araştırmak, öğrenmek istesek kişisel verilerin gizliliği denilerek bilgiler bizlerden saklanıyor. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’dan belediyeye acilen müfettiş görevlendirilmesini talep ediyorum.

– Belediyelerin zaten bütçelerinin bir kısmını spora ayırması gerekmiyor mu? Bunda normal olmayan ne var?

Kanunun maddesine göre ilçe belediyeleri gelirinin binde 12’sini amatör spor kulüplerine ayırır. Ancak ilçemizde faaliyet gösteren 96 spor kulübüne 2020 yılında 226.000 TL yardım edilirken, Seyhan Belediyespor’a 2.050.000 TL yardımda bulundu. Öncelikle bunu adaletli bulmuyoruz ve Seyhan Belediyespor’a verilen paralarının nerelere harcandığını, kimlere verildiğini öğrenmek istiyoruz. Sonuçta kulübe verilen para belediyenin bütçesinden veriliyor. Bu para Seyhan’da yaşamakta olan her bir bireyin parasıdır. Ayrıca neden 96 spor kulübüne verilen yardımın 10 katını 1 spor kulübüne veriyorlar?

– Seyhan Belediyesi’nin Meclis Üyesisiniz. Bu yardımları gereksiz mi buluyorsunuz ve Meclis toplantılarının dışında Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile bu konuda bir araya gelip konuşmuyor musunuz?

Bırakın konuşmayı, biz Belediye Başkanı’nı meclis toplantılarında bile zor görüyoruz. Spor kulüplerine yapılan yardımları asla gereksiz bulmuyoruz. Adaletsiz buluyoruz ve aynı zamanda tek kulübe harcanan paranın nereye harcandığının denetlenmesini istiyoruz. Sorduğumuzda, “Sizi ilgilendirmez, bu artık kulübün parası” deniliyor. Mademki AK partili ve MHP’li meclis üyeleri denetleyemiyor. İçişleri Bakanlığımızın müfettişlerinin bu iki müdürlüğü denetlemesini istiyoruz. Harcanan para devletimiz ve Seyhan halkının parası.

– İlçenizden hâlâ çok sayıda asfalt şikâyetleri geliyor. Bütçe mi yetersiz? Biraz da hizmetlerden bahseder misiniz?

Seyhan dediğiniz ilçe Türkiye’nin 53 ilinden daha büyük bir ilçe. Adana demek Seyhan demek. Son üç sene de şehirleşmede sınıfta kaldık. Karşınızda asli görevlerini unutmuş olan bir belediye var. Muhtarlar isyan ediyor.

Müfettiş istiyoruz

Seyhan Belediyesi MHP Meclis Üyesi Şehmus Uçar, Eren Aka’nın sorularını yanıtladı.

‘İnceleme talep ediyorum’

Adana’nın Seyhan ilçesi Pınar Mahallesi muhtarı Saniye Çelik, “Başkan bizi görünce kaçıyor. Mahallemizin 74191 ve 74187 sokaklarında, İsmail Hazar İlkokulu’muzun hemen karşısında yeşil alanımız var. Burası yeşil alan veya çocuk parkı yapılacağına özel bir sitenin otoparkı olarak kullanılıyor. Adana Valiliği’ne, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ve Seyhan Belediyesi’ne defalarca dilekçe verdim. Dilekçelerimiz neden işleme alınmıyor, anlamış değilim. Sitenin girişi ve otoparkı kapanmasın diye yolu düz götüreceklerine, dönerek İsmail Hazar İlkokulu’nun yanından geçirdiler. Aileler tedirgin. Çocuklar tehlikede. Bu sitenin ve bu bahsi geçen yeşil alanın imarının incelenmesini talep ediyorum. İçişleri Bakanlığımızda da şikâyet yazımız var. Muhtarlar sisteminden dilekçemizi yazdım” dedi.

Hani bir söz vardır, “Bir dokun bin ah işit” diye… Adana’da durum tam da öyle. Umarız ki haberimizden sonra Seyhan Belediyesi’nin AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin, müfettiş talebinden sonra İçişleri Bakanlığı müfettişleri harekete geçer ve inceleme başlatır.

BAYIR ‘ÖRNEK KÖY’ OLDU

Muğla Valiliği himayesinde, OPET ve Marmaris Belediyesi’nin de aralarında yer aldığı kamu kurumlarının iş birliğinde uygulanan örnek köy projesi kapsamında Bayır Mahallesi örnek köy oldu.

2021 yazında yaşanan    orman yangınlarından etkilenen köylerin kendi kendine yetmesi, tarihi, coğrafi ve kültürel potansiyelinin değerlendirilmesinin yanı sıra eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesin hedeflendiği “Örnek Köy Projesi” kapsamında Marmaris’in tarihi ve turistik noktalarından biri olan Bayır Mahallesi örnek köy oldu.

Bayır Mahallesi’nin değişen çehresi Muğla Valisi Orhan Tavlı, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı-Opet A.Ş Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün de katıldığı lansmanla tanıtıldı.

Müfettiş istiyoruz

‘Küllerimizden doğacağız’

Burada bir konuşma yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, son iki yıldır Marmaris’in zor zamanlardan geçtiğinin altını çizerek, “Pandemi, yangınlar, seller nedeniyle zor günler geçirdik. Ancak ümidimizi hep koruduk. Küllerimizden doğacağız dedik. Buna yürekten inanıyoruz.Yangından en çok etkilenen mahallelerimizden biri olan Bayır köyüne katma değer kazandıracak bu proje için tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

‘Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye’

2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla gerçekleştirilen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ciğerci esnafına teşekkür belgesi takdim etti. Başkan Gürkan, “Hep birlikte Edirne’mizi tanıtmaya devam edeceğiz” dedi. Edirne tava ciğerinin tanıtımına büyük katkısı olan festivalin ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirneli ciğerci esnafına teşekkür belgesi takdim etti. 3-4-5 Haziran’da Edirnelileri yeni bir festivalle buluşturacaklarını ifade eden Başkan Gürkan, “9/8 Festivali’ni ilk kez düzenleyeceğiz” dedi.

Müfettiş istiyoruz

‘Şanlıurfa ilk tarımın yapıldığı topraklardır’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Genel Kurulu ve Küresel Tarım Forumu’nun açılış törenine katıldı. Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa 12 bin yıllık geçmişiyle ilk tarımın yapıldığı topraklardır” dedi. Tarım, hayvancılık, İklim değişikliği, kırsal kalkınma, hayvansal ve bitkisel üretimin desteklenmesi konularının konuşulduğu Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) Genel Kurulu, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Genel Kurulu ve Küresel Tarım Forumu Konya’da geniş katılımla yapıldı. Toplantıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, AGRICITIES Genel Sekreteri Mücahit Sami Küçüktığlı, farklı illerden gelen belediye başkanları ve davetliler katıldı. Küresel Tarım Forumu’nda konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’nın 12 bin yıllık geçmişiyle ilk tarımın yapıldığı topraklar olduğunu söyledi.

Müfettiş istiyoruz

Nemrut’ta gastronomi buluşması

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde, Kâhta Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, güneşin doğuşu ve batışı sırasında tarih ve doğa eşliğinde sunduğu eşsiz güzelliğiyle kendine hayran bırakan Nemrut Dağı’nın eteklerinde yapılan festivalde, ulusal ve uluslararası şefler hünerli elleriyle yaptıkları yemekleriyle göz doldurdu. 2 bin 500 yıldır tüm görkemiyle ayakta duran Cendere Köprüsü’nün yanı başında kurulan sahnede ise sevilen sanatçı Zara binlerce kişiye müzik ziyafeti yaşattı. Festival kapsamında yapılan yemeklerin tarifleri de metaverse üzerinde NFT olarak yayımlandı.

Müfettiş istiyoruz

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir