Ödüllü proje rafa kalktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), 2018 yılında hayata geçirdiği “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner” projesi yeni dönemde rafa kalktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2018 yılında eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal döneminde “Sıfır Atık” vizyonu kapsamında “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” projesini hayata geçirmişti. İlk etapta üç konteynerle başlayan uygulamanın alanı zamanla genişletilmiş, 95 adedi ilkokul, 3 adedi metro istasyonu ve 2 adedi hastanelerde olmak üzere, toplamda 100 farklı noktaya yerli ve milli olarak üretilen bu konteynerlerden yerleştirilmişti. Konteynerlerin ağırlıklı olarak ilkokullara yerleştirilmesinin amacı ise çocukların küçük yaşta çevre bilinci kazanması ve çevrelerine de bu bilinci aşılamalarıydı. Projenin denetimini İBB yaparken, atıklar İBB’nin iştiraki İSTAÇ tarafından toplanıyordu.  Hatta İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Kasım’da gerçekleştirdiği Sıfır Atık Zirvesi’nde, Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri projesiyle “Sıfır Atık – Yenilikçilik Ödülü”ne layık görülmüştü. Konteynerlerin pandemi nedeniyle kaldırıldığı ifade edilirken, aynı belediye pandemi döneminde kitap otomatı projesini hayata geçirdi.

Ödüllü proje rafa kalktı

Konteynerler nerede?

Projenin yaygınlaştırılması için pet şişe ve alüminyum içecek kutusu atan her İstanbulkart kullanıcısının kartına belirli miktar para ödeme de yapılıyordu. Farklı alanlara yerleştirilen 100 akıllı konteynerle, 18 Eylül 2018’den 23 Mayıs 2019’a kadar 1 milyon 897 bin 487 adet pet, 283 bin 348 adet alüminyum olmak üzere, toplamda 2 milyon 180 bin 835 adet atık toplanmış ve 250 bin kilogram karbon salımının önüne geçildiği ifade edilmişti.  Yaklaşık 42 ton ağırlığındaki bu pet şişelerin büyük kısmı okullardaki çocuklar tarafından geri dönüşüme kazandırılmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesiyle bu konteynerler pandemi gerekçesiyle kaldırıldı. Peki, şimdi o konteynerler nerede?

Dikkate değer bir proje demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Katı atık yönetiminde dikkate değer bir proje” olarak bahsettiği bu proje İBB yetkililerinden edinilen bilgilere göre pandemiden dolayı kaldırılmış. Gidişata göre bu yıl haziran ayı içerisinde de yeniden yerleştirilebilirmiş. Pandemiyi gerekçe olarak öne süren İBB yönetimi, Türkiye’de bir ilk olarak paylaşımlı kitap modeli olan “Kitap Otomatı”nı hayata geçirmişti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İSBAK’a yaptığı ziyaret sonrasında “İSBAK ziyaretimizde kitap otomatını inceledik ve İSBAK’ın hizmetleri üzerine konuştuk. Kitap şehri İstanbul hedefi için birlikte çalışıyor ve herkesin kitaba kolayca ulaşmasını amaçlıyoruz” paylaşımında bulunmuştu. Peki, paylaşımlı kitap otomatına pandemi yok da “Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerleri”ne mi pandemi var?

Ödüllü proje rafa kalktı

Masum değil

Bakıldığında, her iki yönetimin de yapmış olduğu projeler güzel. Biri çevre duyarlılığına dikkat çekerken, diğeri daha çok kitap okunması yolunda elçilik yapıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Dünya Temizlik Günü dolayısıyla Sarıyer Belgrad Ormanı’nda düzenlenen etkinliğe katılmış ve çöp toplamıştı. Devir geri dönüşüm devri diyen İmamoğlu, her fırsatta da buna vurgu yapmakta. İmamoğlu bununla ilgili olarak, “Toplamakla baş etmemiz mümkün değil. Atmamak daha değerli. Daha da ilerisine giderek, çöpümüzü ayrıştırarak atmayı önemsiyoruz. Artık devir, bir geri dönüşüm devri” ifadelerini kullanmıştı. 

Nerede muhafaza ediliyor?

En son Saraçhane’deki İBB binasına gittiğimde de belediye koridorlarındaki geri dönüşüm kutuları dikkatimi çekmişti. Bu otomatların akıbeti ne oldu? Nerede muhafaza ediliyor? Durumu nedir? Uzun süredir merak ettiğim bir konu.

Duyarlı vatandaştan örnek davranış

İstanbul Sarıyer’de bir apartmanın önündeki kaldırımın boyanıp burası “Özel mülktür, kaldırım değildir!” tabelası asılmasına vatandaşlar tepki göstermişti. Biz de gazetemizin 17 Ocak 2022 Pazartesi günkü nüshasında konuyu “Bu kaldırımın sahibi kim?” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra Sarıyer Belediyesi’nden açıklama geldi: “Reşitpaşa’da şikâyete konu olan yer vatandaşın tapusunda yer alan kendi mülküne aittir. Aracını park etmesi üzerine trafik cezalarıyla karşılaşan vatandaş çözüm olarak böyle bir yöntem bulmuş ve sınırları dahilinde olan yeri boyamıştır.” Haber yaptığımız apartmanın sahibi bana ulaştı. Öyle bir tesadüftü ki habere konu olan kaldırımın sahibi ilkokul arkadaşım çıktı. Detaylıca bilgi aldım. Vatandaş mağdur olmasın diye caddede kaldırım çalışması yapılırken vatandaşın yürüyeceği alan çok dar olunca kendi tapulu alanından feragat etmiş. Kaldırım yapıldıktan sonra kullanmakta olduğu arabasını evinin önüne her koyduğunda ceza üstüne ceza yemiş. Bunun üzerine yetkililerden izin alarak kaldırımı boyayıp tabela asmış. Vatandaş mağdur olmasın diye de evinin önüne duvar yaptırmamış. Duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz.

Bu yol ne olacak!

Antalya’nın Altınkale Mahallesi, Palmiye Caddesi üzerinde üç senedir yapılmayan asfalt vatandaşı canından bezdirdi. Yetkililere seslenen okurlarımız, “Yoldaki bu çukurlarla ilgili aramadığımız yer kalmadı. Karayollarını aradık, ‘Antalya Büyükşehir Belediyes’inin yetki alanında’ dediler. Daha sonra Büyükşehir Belediyesini aradık, onlar da ‘Döşemealtı Belediyesi’nin sorumluluğunda’ diye cevap verdiler. Akabinde Döşemealtı Belediyesi’ni aradık, ‘Evet, bizim sorumluluğumuzda’ dediler. Yetkiliye ulaştık, sorunu anlattık.  Ancak yolumuz yapılacak diye üç senedir beklememize rağmen, hiçbir gelişme yok. Arabalarımız zarar görüyor. Lastiklerimiz patlıyor” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler. Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra yetkililer şikâyet konusu cadde üzerinde bir iyileştirme çalışması yapacak mı, bekleyip göreceğiz.

Ödüllü proje rafa kalktı

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir