Okul yolunda çamurlu eziyet!

Gaziantep’te bir okul var, ancak gitmek neredeyse imkânsız. İmkânsız, çünkü okul kentsel dönüşüm alanının tam ortasında. Şehitkamil ilçesindeki bu okula gitmek için çocukların çamurlu yolu geçmesi ve hafriyat kamyonlarının altında kalmaması gerekiyor.

Okul yolunda çamurlu eziyet

Şehitkamil ilçesinden vatandaşların, şu sıralar kentsel dönüşüm alanının ortasında kalan okuldan dolayı şikâyetleri var.  Fevzi Paşa Mahallesi Zeugma Mozaik Müzesi yanı, Şoför Ali Caddesi üzerindeki Şehit Mahmut Söylemez Ortaokulu’na çocuklarını götüremediklerini belirten vatandaşlar, yetkililerden yardım bekliyor. Çocuklarının zorlu bir yolculuk yaptığını belirten vatandaşlar, yetkililere sesleniyor:

“Çocuklarımız kentsel dönüşüm bölgesinde çalışan hafriyat kamyonlarının arasından ölümle burun buruna kalarak geçiyor. Kamyonlardan kurtulsalar bu sefer yağmur yağdığında çamura gömülen yolu geçmek zorunda kalıyorlar. Çamur engelini geçen çocuklarımızın üstü başı çamur içerisinde kalıyor.  Okulun bir an önce taşınması gerekiyor. Tüm cadde boyunca kentsel dönüşüm var, bir tek taşınmayan okul kaldı. Her gün çocuklarımızın başına bir şey gelir mi korkusuyla yaşamak istemiyoruz. Yetkililer harekete geçmeli” dedi.

Okurlarımızın bu şikâyetini Gaziantep Şehitkamil Belediyesi ekiplerine ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine iletmiş olalım.

Okul yolunda çamurlu eziyet

Bilet bilmecesi!

İzmir’de yaşamakta olan bir okurumuz, ”Bugün Göztepe metro istasyonundan metroyu kullanmaya teşebbüs ettim. İzmirim kartını yanıma almamışım. Bilet alacağım. İki makine var; biri bilet veriyor, diğeri vermiyor. Veren makineye geçtim, kredi kartı kabul etmiyor. Üzerimde 100 TL para var. Makineye takıyorum, parayı iade ediyor. Meğer en fazla 50 TL kabul ediyormuş. Tam o sırada nazik bir kadın geldi, derdimi anlayınca cüzdanından iki tane 50 TL’yi çıkarıp verdi. ‘Oh, tamam’ dedim. Makineye 50 TL taktım, parayı yine iade etti. Paranın öbür yüzünü çevirdim, sonra diğer 50 TL’yi makineye taktım. Beni gören görevli ‘50 TL kabul etmiyor’ dedi. Ben de burada ‘kabul eder’ yazıyor ama dedim. Öyle ama kabul etmiyor, ben sizi öbür tarafa alayım, orada gişe var dedi. Hiçbir yerde gişe olduğuna dair ibare yok. Ayrıca biletli alandan nezaret altında geçip gişeye ulaştım. 2’li bilet aldım. Dediler ki HES kodu. HES kodunu verdim olmadı, ‘Sizin İzmirim kartınız var mı?’ dediler, ‘Evet’ dedim. ‘İzmirim kart varsa onu önce iptal etmemiz lazım’ dediler. ‘Tamam, yapalım’ dedim. Sayısal kod gelecek dendi ve kod geldi. Her sayıda sayfa harf klavyesine döndü. ‘Neden sayı klavyesi yok? Ya da harf klavyesine dönmeden yapılmıyor?’ dedim. 6 rakam için 12 işlem. Bu kadar olmaz… Biraz çağa ayak uydursunlar. Kredi kartını kabul etsinler. Gişe yön tabelaları koysunlar” diyerek şikâyetini dile getirdi. Okurumuzun bu şikâyetini İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım, umarız daha pratik bir çözüm bulunur.

Okul yolunda çamurlu eziyet

‘Mobil Vatandaş’ uygulaması hayata geçti

İnegöl Belediyesi, kurumun tüm online hizmetleri, duyuruları ile zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın birçok önemli belediyecilik faaliyetlerini içerisinde barındıran “Mobil Vatandaş” uygulamasını hizmete aldı. IOS ve Android cihazlarda kullanılan uygulamanın tanıtımını Belediye Başkanı Alper Taban yaptı. Yeni yılın ilk günlerinde, teknolojik anlamda yeni uygulamalardan birini daha hizmete aldıklarını ifade eden Başkan Taban, “Artık hepimizin cep telefonu var, internet paketi var ve tüm dünya parmaklarımızın ucunda. Biz de bütün hizmetlerimizi, şehrimizle ilgili veri ve istatistikleri içerisine gömdüğümüz Mobil Vatandaş uygulamasını vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Mobil Vatandaş uygulamasından önce de dijital değişim ve dönüşümdeki atağımızı devam ettirmek bizleri heyecanlandırıyor. Akıllı şehir hedefi için ayrıca bir çalışma trafiği yürüyor. Teknolojinin nimetlerinden istifade etmek istiyoruz, işimizi daha kolay ve etkili kılmak istiyoruz, daha verimli ve isabetli işler ortaya koymak istiyoruz. Buradan hareketle ayağa götürülecek hizmetler, kendi iç hizmetlerimizde kullandığımız teknoloji ve yazılımlarla bizlere sağlayacağı katkılar herkesçe kabul ediliyor. Örneğin 49 hizmetle e-devlet üzerinden en fazla hizmet sağlayan kurum unvanımızı devam ettiriyoruz. Göreve başladığımızda bu hizmet sayısı 5’ti. Bu devam edecek, üzerine vatandaşımız için açabileceğimiz ne kolaylık varsa bunları da ilave etmeye devam edeceğiz. Yine e-belediye alanında aynı şekilde yenilikler devam edecek” dedi.

Okul yolunda çamurlu eziyet

Şişli’de hizmet dolu 1000 gün

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Şişli Belediye Başkanı seçilen Muammer Keskin, göreve geldiğinden bu yana geçen 1000 günlük hizmet yolculuğunda hayata geçirilen projeleri kamuoyuyla paylaştı. Başkan Muammer Keskin, “30 yıldan fazladır siyasetin içindeyim, yani 10 bin günden fazla. Bizlere miras kalan toplumcu belediyecilik bayrağını Şişli’de dalgalandırmak için buradayım. Tam 1000 gündür ilk günkü aşkla görevimin başındayım.  Şişli’ye bina, beton, kule, değil, ‘Eşit hizmet, temiz siyaset’ vadederek, ‘Başka bir yerel yönetim mümkün’ diyerek göreve başladıklarına da işaret eden Keskin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yalnız bir semtin değil, bütün Şişli’nin ışıklarını yakmak için kolları sıvadık. Belediye ve yönetime bakışımızda ‘birlikte yönetim’ ana ilkemiz dedik. Mikro çözümler ve bireysel işler yerine, ‘sistem çözümleri ve ortak akıl’ dedik. 1000 günde önemli başarılara, yeniliklere ve değişime imza attık. Bunu bir ekip olarak başardık” dedi.

Okul yolunda çamurlu eziyet

Cazibe merkezi olacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in göreve gelmesiyle tamamlanan Doğu Garajı Nekropol Alanı Projesi, müze olacak. Antalya’nın kültür ve turizmine çok önemli katkı sağlayacak müze, önemli bir cazibe merkezi haline gelecek. Yarım kalan Doğu Garajı Nekropol Alanı Projesi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in göreve gelmesiyle hızla tamamlandı. Antalya Müze Müdürlüğü denetiminde, Antalya Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılan kazı çalışmalarında, 866 adet ana kayaya yapılmış mezar ortaya çıkarıldı. 9 bin 136 metrekarelik bir alanda yürütülen projede nekropol alanının çatısı çelik konstrüksiyonla örtüldü. Alandaki arkeolojik buluntuların yağmur ve güneş ışınlarından korunması için çatıda yalıtım işlemi yapıldı. Tarihi mezar alanlarını yakından görebilme imkânı sunacak yürüyüş yolları tamamlandı.

Okul yolunda çamurlu eziyet

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir