‘Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor’

Türkiye’nin turizm cenneti Bodrum’da Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın davetiyle Rusya ve Ukrayna’nın sosyal medya fenomenleri bir araya geldi. Aras, “Dünyanın her yerine ulaşım avantajından dolayı Bodrum, Rus ve Ukraynalı iş adamlarının da gözdesi oldu” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesi, dünyaca ünlü futbol kulübü Chelsea’nin sahibi Roman Abramoviç başta olmak üzere ekonomistlerin yakından tanıdığı Alexander Stevakov, Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenski, Rus sanatçı Natalya Lonova gibi isimlerin tercihi oldu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Rus ve Ukraynalı medya fenomenleriyle bir araya gelirken, kentte artık çok sayıda yabancının yatırım yaparak yaşamaya başladığını söyledi. Aras, Rusların Bodrum’da yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırım planlandığına dikkati çekti. Türkiye’nin turizm cenneti Bodrum’da Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın davetiyle Rusya ve Ukrayna’nın sosyal medya fenomenleri bir araya geldi. Ülkelerinde milyonlarca takipçisi olan sosyal medya fenomenleri 1-3 Mart tarihlerinde Bodrum’un tarihi bölgelerini gezerek yerleşik Rus ve Ukraynalılarla buluşarak yaşantılarını görüntüledi.

Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor

‘300 milyon dolarlık Rus yatırımını konuşuyoruz’

Başkan Ahmet Aras, Bodrum’da Rusça konuşulan ülkelere yönelik her yıl kültürel etkinlikler kapsamında festival ve şenlikler düzenlediklerini hatırlattı. Başkan Aras, “Görüştüğümüz bu kişilere ‘Nerelisiniz?’ diye sordum. ‘Rusya veya Ukrayna’ gibi yanıt beklerken, ‘Bodrumluyuz’ diyorlar. Bodrum’dan sadece 30 dakikada Avrupa’ya, Yunan adalarına gidebileceklerini biliyorlar. Bu konforu yaşıyorlar. Dünyanın her yerine ulaşım avantajından dolayı Bodrum, Rus ve Ukraynalı iş adamlarının da gözdesi oldu. Ünlü Rus markaları ve restoranları Bodrum’da şube açarak çalışıyor. Turizm tesislerine yatırım yapıyor veya satın alıyor. Şu anda planlanan 300 milyon dolarlık yatırım söz konusu” dedi.

‘İKİ TUZLA KARDEŞLİĞİ’

İstanbul Tuzla Belediyesi ile Bosna-Hersek Tuzla Belediyesi arasında 1992 yılında kurulan iki Tuzla kardeşliği kapsamında, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleriyle eğitim, ekonomi ve kültür alanındaki ilişkiler kuvvetlendirilerek, “Eğitimde İş Birliği ve İlk Osmanlıca-Türkçe-Boşnakça Sözlük Basım Protokolü” imzalandı. Yapılan anlaşma çerçevesinde Boşnak âlim Muhammed Hevai Uskufi’nin 1631 yılında kaleme aldığı ve ilk Türkçe-Boşnakça sözlük olarak kabul edilen Makbul-i Arif (Potur Şahidi) Tuzla Belediyesi tarafından yeniden basılarak Bosna-Hersek Tuzla Belediyesi’ne hediye edildi. Dilin ve sözlüğün önemini vurgulayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Varlık, mevcudiyet ve kimlik; hatta özgürlük ve bağımsızlık anlamına gelen ‘Sözlük’ ile ilgili, üstat Cemil Meriç, şunları söylüyor, ‘Sözlük, bir milletin hafızası, yani kendisi; heyecanıyla, hassasiyetiyle, şuuruyla. Sözlüğe uzanan el namusa uzanmıştır’ Cemil Meriç’in bu düşüncesinde ne kadar haklı olduğunu, egemen güçlerin, baskı altına aldıkları toplumların önde dilleri üzerinde tahrifata gittiklerinden anlayabiliyoruz. Hakikaten de tarih boyunca hep böyle olmuştur. Sözlüğün, yani dilin önemli bir kimlik aracı olduğunun bilincinde olan kesimler, öncelikle dili ve kültürü yok etme, yok sayma eylemine girişmişlerdir. Çünkü dil demek, söz hakkı demektir. Konuşmak, anlamak, öğrenmek ve bilmek demektir. Özetle, tepeden tırnağa var olmak demektir” dedi.

Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor

SANATA VE SANATÇIYA TAM DESTEK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı BUSMEK’te Türk İslam Eserleri’nin sergilendiği sanat galerisini ziyaret ederek, Hüsnühat Sanatçısı Kasım Kara’nın eserlerini inceledi. BUSMEK Hat Sanatı branşında usta öğretici olarak görev yapan Kara’nın, hat, tezhip, minyatür, ebru ve çini sanat dallarının ortaklaşa icra edilmesiyle ortaya çıkardığı eserleri yakından inceleme fırsatı bulan Başkan Aktaş, BUSMEK’in geleneksel sanatların yaşatılması noktasında önemli bir misyon üstlendiğini, bu yolda usta öğretici sanatçıların da büyük bir sorumluluk aldığını söyledi.

Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor

YOL MEDENİYETTİR!

Midyat Belediyesi, Gülgöze ve Oyuklu kırsal mahalleleri yakınlarında bulunan Müslüman, Ezidi ve Süryani mezarlığına giden yola sıcak asfalt yaptı. Üç tepe üzerinde kurulan köyde, Müslüman, Hıristiyan ve Ezidi mezarlığına, göze çok güzel bir manzara sunduğu, uzaktan da müthiş göründüğü için, Süryanice Invardo (Göze Gül gibi görünen) adı verilmiş. Arapçada yine Ayınvert (Göze Gül), Türkçe ise Gülgöze olarak biliniyor. Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in talimatıyla, stabilize olan 2.5 kilometrelik mezarlık yolu sıcak asfalt yapıldı. Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol medeniyettir deyimiyle, çıktığımız bu kutlu yolda ilçemizin kırsal mahallelerinde program dahilinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda Doğançay, Yenice, Oyuklu ve Gülgöze mahalle yollarında önce altyapı, sonra da üstyapı çalışmalarını gerçekleştirdik. 25 Kilometrelik stabilize yol sıcak asfalt yapıldı” dedi.

Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

TEŞEKKÜRLER BAŞKAN DURSUN

İstanbul’un Sultangazi ilçesi, Yunus Emre Mahallesi,  1405/8 Sokak’ta oturmakta olan okurlarımızdan Hüseyin Eroğlu, evlerinin önündeki yolda arabaların çok hızlı geçip gittiklerini ifade ederek, hız kesici kasis yapılmasını istemişti. Biz de gazetemizin 5 Mart 2021 Cuma günkü nüshasında “Vatandaşın bir talebi var” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Sultangazi Belediyesi ekipleri aynı gün okurumuzun isteğini gerçekleştirip sokağa hız kesici kasis yaptı. Duyarlılığından dolayı Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve ekiplerine teşekkür ederiz.

Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor

‘ÇÖP KONTEYNERİ BIRAKILMIŞTIR’

İzmir’in Konak ilçesi, Yeşiltepe Mahallesi’nde yaşamakta olan okurumuz Nermin Cenan, sokaklarına belediyeden çöp konteyneri istiyordu. Biz de gazetemizin 5 Mart 2021 Cuma günkü nüshasında “Vatandaş çöp konteyneri istiyor!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Konak Belediyesi ekipleri aynı gün okurumuzun isteğini gerçekleştirip sokağa çöp konteyneri koydu. Ayrıca haberimiz üzerine Konak Belediyesi’nden açıklama geldi: “Çöp konteynerlerinin bulunduğu yerler vatandaşlardan gelen talep, istek veya şikâyet doğrultusunda çoğunluğun talebi göz önünde bulundurularak zaman içinde değiştirilebilmektedir. Konak, Yeşiltepe Mahallesi’nde, köşenizde de yer verdiğiniz şikâyet yine bu paralelde gerçekleşmiş olup, vatandaşların muhtara ve belediyeye ilettikleri talepler doğrultusunda başka bir noktaya aktarılan çöp konteyneri, yine gelen talep üzerine Yeşiltepe Mahallesi, 377 Sokak, No:2 önüne bırakılmıştır. Mahallenin muhtarına da bilgi verilmiştir.” Teşekkürler Konak Belediyesi.

Ruslar Bodrum’a 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor

YENİLEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR

İzmir Karabağlar, Esentepe Mahallesi, 52/45 Sokak’ta oturmakta olan bir okurumuz, mahallesindeki çocuk parkında oyuncaklarının olmayışından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 5 Mart 2021 Cuma günkü nüshasında “Temel fıkrası gibi” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt geldi: “Gazetenizin ‘Sen Sor Başkan Cevaplasın’ köşesinde 5 Mart tarihinde Karabağlar, Esentepe Mahallesi, 52/45 Sokak’taki parkta bulunan oyun gruplarının sökülmesiyle ilgili hemşerilerimizden gelen bir şikâyete yer verilmiştir. Yaptığımız inceleme sonucu, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerimizin parkta iyileştirme çalışması yürüttüğü, zemin kaplamalarının yenilenmesi öncesinde bazı oyuncakların geçici olarak söküldüğü öğrenilmiştir. Kauçuk zemin kaplamalarının yenilenmesinin ardından parkımız yeni yüzüyle çocuklarımızın hizmetine alınacaktır. Bilgilerinize sunar, kentlilerimizle kurduğumuz iletişime katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.” Teşekkürler İzmir Büyükşehir Belediyesi.

TEŞEKKÜRLER KUŞADASI BELEDİYESİ

Aydın, Kuşadası, Soğucak Mahallesi, Fahrettin Soysal Küme Evleri’nde oturmakta olan okurumuz Lale Kaya, evlerinin çevresindeki boş arsalarda otların çoğalıp büyümesinden şikâyet ediyordu. Biz de gazetemizin 5 Mart 2021 Cuma günkü nüshasında “Tek isteğimiz otların temizlenmesi” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Kuşadası Belediyesi’nden yanıt geldi: “Gazetenizde yayımlanan vatandaş şikâyetiyle ilgili olarak Soğucak Mahallemiz, Fahrettin Soydan Küme Evleri’nde ikamet eden Lale Kaya Hanımefendi’nin belirttiği bölgeye belediye temizlik ve park bahçe acil durum müdahale ekiplerimiz intikal etmişlerdir. Ancak yapılan incelemede boş arazi olarak nitelendirilen ve temizlenmesi istenen bölgenin şahıs arazisi olduğu tespit edilmiştir. Kamuya açık olmayan bir alana ekiplerimizin müdahale etme şansının olması sebebiyle ADME ekiplerimizin  müdahalesi mümkün olmamıştır. Ancak ada parsel bilgilerinden arazi sahibi vatandaşımıza ve şikâyetçi olan Lale Hanım’a konuyla ilgili bilgi verilmiştir.”

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir