‘Sanatın kalbi Çankaya’da atacak’

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen müjdeyi verdi. Ankara’nın en büyük kültür sanat merkezi için çalışmalar hazır.

“Çankaya, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçesi. Gündüz nüfusu 2 milyonu aşmasıyla adeta bir şehir” diyen Başkan Taşdelen, sekiz yılda yapılanları ve yeni projelerin detaylarını Milliyet’e anlattı.

“Atatürk, Mart 1923’te diyor ki ‘Benim şahsen kuvvet ve kudretim, halkın bana gösterdiği emniyet ve itimattan ibarettir’. Bu kitabı, halkımızın bize gösterdiği emniyet ve itimadın karşılığında sekiz yılda neler yaptığımızı anlatmak için hazırladık. Çünkü bir belediye başkanının en büyük kuvveti ve kudretinin, yaptıklarının hesabını kuruşu kuruşuna halkına verebilmek olduğuna inandık.

‘Bütçemizi 4 kat büyüttük’

“Hizmet ederken günü kurtarmadık, halkımızın yarınını ipotek altına almadık. Liyakatli ve çalışkan kadrolarımızla devraldığımız 554 milyon lira belediye bütçesini 7.5 yılda borç almadan, kredi kullanmadan 4 kat büyüterek 2 milyar 170 milyon liraya çıkardık.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı SEGE 2022 İlçelerin Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nda Çankaya, 2017’de 5.300 olan puanını 6.900’e çıkardı ve Türkiye’deki sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi en büyük ikinci büyük ilçe oldu. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Tesadüf olmadığını da biz değil, bir kamu kurumu olan bakanlık gösterdi.

Sanatın kalbi Çankaya’da atacak

‘Bozkırdan yeşile’

“Bozkır sessizliğindeki Çankaya’mıza sekiz yılda 91 yeni park yaptık. 720 bin metrekare yeni yeşil alanı komşularımıza kazandırdık. Şimdi 750 dönüm üzerine (500 dönümü orman, 250 dönümü park) Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı’nı yapıyoruz. Bittiğinde ikinci Atatürk Orman Çiftliği olacak. Ve burası da bittiğinde Çankaya’mıza 8 yılda 1 milyon 600 bin metrekare yeni yeşil alanı kazandırmış olacağız. Bademlidere bütün Ankara’ya hizmet edecek.

Atatürk Kültür Merkezi

“Diğer bir projemiz Atatürk Kültür Merkezi. Bittiğinde Ankara’mızın uluslararası standartlardaki kültür merkezi olacak. 1100 kişilik büyük salonuyla, 500 kişilik daha küçük bir salonuyla atölyeleri, galerileriyle artık uluslararası bütün aktiviteler Ankara’ya gelebilecek. Ve Atatürk Kültür Merkezi’ni 29 Ekim 2023’e yetiştireceğiz. 15 ayda inşaatını tamamlayacağız.

‘950 bin projemiz var’

“Çankaya Belediyesi, herkesin ‘Bu benim belediyem’ dediği bir belediye. Açtığınız bir park, yaptığınız bir hizmet insanların yaşam kalitesini yükseltmeli. Hayatına dokunmalısınız yaptıklarınızla. Onun için, bizim aslında 950 bin projemiz var. Biz kimseyi ayırt etmeden çalışıyoruz. Biz artık Türkiye’nin aydınlık yarınlara kavuşmasını istiyoruz. Biz artık güzel günler görmek istiyoruz. Biz gücü yetmeyene el uzatıyoruz. Biz belediyemizin kapılarını ardına kadar açıyoruz. İlkleri yaptık, rekorları kırdık. Bütün bunları yaparken tek bir ilkemiz vardı: Doğru belediyecilik yapmak, dürüst belediyecilik yapmak. Hizmetin dürüst ve namuslu yapıldığını göstermek bizim boynumuzun borcuydu.

Sanatın kalbi Çankaya’da atacak

‘Çankaya gibi yapmak’

“Hedefimiz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, Türkiye’yi Çankaya gibi yapmaktır. Yakındır. Ve son olarak her zaman halkımız için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü ulu önder Atatürk’ün dediği gibi, ‘Yerinde duran geriye gidiyor demektir. İleri, daima       ileri” dedi.

‘Sorumluluk bakanlıkta’

Ankara’da yaşamakta olan okurlarımızdan Umut Özkan, Ankara’nın en eski parklarından Zafer Parkı’nın atıl olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 17 Haziran Cuma günkü nüshasında “İlgi bekliyoruz’ başlıklı haberimizle konuyu gündeme taşımıştık. Haberimizden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamayı olduğu gibi yayımlıyoruz: “Söz konusu olan alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapımı devam eden Millet Bahçesi proje alanı içerisinde olduğundan Daire Başkanlığımızca herhangi bir çalışma yapılamamaktadır.” Okurlarımızın tüm istek ve şikâyetlerine hızlıca yanıt veren Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür ederiz.

Sanatın kalbi Çankaya’da atacak

E-5 markete döndü!

İstanbul’da yaşamakta olan bir okurumuz, “E-5 karayolu açık büfeye döndü. Simit, su, kâğıt helva, erik, çikolata, çiçek ve daha ne isterseniz bu yolda bulmanız mümkün. Seyyar satıcılar hem kendi canlarını hem de sürücülerin canlarını tehlikeye atıyor. E-5 karayolundan her gün gidip geliyorum. Denetim yok. Zabıtalar motosikletini park edip bir yerlerde otuyorlar sanırım. Son bir aydır E-5‘te tek bir görevli zabıta görmedim. Zabıtaları göreve davet ediyorum” dedi. Okurumuzun bu şikâyetinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri bir denetim gerçekleştirecek mi, bekleyip göreceğiz.

Sanatın kalbi Çankaya’da atacak

Zabıta ayakta mı uyuyor!

İstanbul’un Çekmeköy İlçesi Taşdelen Mahallesi 22. Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, “Sokağımızın başında bir kafe açıldı. Sokağa masalar koydular. Kahve gibi çalıştırıyorlar. Bütün mahalle şikâyet ettik, çözüm bulamadık. Hiçbir müdahalede bulunulmadı. Belediye sokağı kiralamış olabilir mi? Sokağımızın ortasına atılan masaların bir an önce kalkmasını istiyoruz” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler. Okurlarımızın bu şikâyetini Çekmeköy Belediyesi zabıta ekiplerine iletmiş olalım, bakalım yolun ortasına masa atan işletmeye yaptırım uygulayacak mı?

Sanatın kalbi Çankaya’da atacak

BELEDİYEDEN YANIT VAR

Üst geçit yenileniyor

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımız, Avcılar’da, Şükrübey Durağı üst geçidinin paslanmış, çürümüş ve bakımsız olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 1 Temmuz Cuma günkü nüshasında “Çürüyen üst geçit çöktü çökecek’ başlıklı haberimizle konuyu gündeme taşımıştık.

Haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamayı olduğu gibi yayımlıyoruz: “Avcılar Şükrübey Durağı Yaya Üst Geçidinin Engelli Erişimine Uygun Olarak Yeniden Yapılacaktır. 18 Temmuz 2022 tarihinde başlanacak olan üst geçit çalışması 30 Aralık 2022 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Proje 2 açıklıklı ön germeli kiriş olarak planlandı. Turnike kısımları çelikten yapılacak. Toplam kiriş uzunluğu 57,50 metre olup genişliği 6 metredir. Köprüye erişim 3 adet mediven 3 adet engelli asansörü ile sağlanacak. Turnike alanı üstü kapalı olacak. Merdiven imalatları ve turnike alanı etrafında korkuluklar yer alacak.

Söz konusu yer E-5 ve metrobüs güzergâhında olması sebebiyle üst geçit yapımı çalışma saatleri dışında yürütülecektir.” Okurlarımızın tüm istek ve şikâyetlerine hızlıca yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür ederiz.

Sanatın kalbi Çankaya’da atacak

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir