Seyhan’da tarihi dönüşüm

Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana’nın hafızası konumundaki Seyhan’ın tarihi dokusu Seyhan Belediyesi tarafından görünür hale getiriliyor.

Tarihi kent merkezinde Ulucami ile Kız Lisesi aksını ortaya çıkaracak çalışmalar kapsamında Adana Valiliği’nin desteğiyle kamulaştırılan “Bebe Müzikhol” binası Seyhan Belediyesi tarafından yıkıldı. Başkan Akif Kemal Akay, “Bu alanda Ulucami-Kız Lisesi aksıyla birleşen bir meydan ve park düzenlemesiyle sokak sağlıklaştırma çalışmalarını yaparak, tarihi dokuyu görünür hale getirip, daha iyi algılanmasını sağlayacağız” dedi.

Seyhan’da tarihi dönüşüm

Kamulaştırılıp yıkıldı

Adana’nın tarihi kent merkezinde, üzerinde birçok kültür varlığının bulunduğu, Kız Lisesi, Ramazanoğlu Konağı ve Ulucami Külliyesi’ni birleştiren “Eski Belediye Bahçesi Geçidi” olarak anılan 25017 sokaktaki “Bebe Müzikhol” binası Adana Valiliği’nin katkılarıyla kamulaştırma çalışmalarının ardından Seyhan Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Yıkım alanında incelemelerde bulunan Başkan Akay, Adana’nın tarihsel açıdan çok önemli bir kent olduğuna dikkati çekti. Adana’nın ilk modern tarımın yapıldığı, ilk modern sanayinin kurulduğu kent olduğunu anımsatan Akay, “Adana tarih boyunca çok önemli süreçlere ev sahipliği yaptı. Adana’nın tarihsel önemini hatırlatan yapılarını ayağa kaldırıp, görünür hale getirerek bir anlamda geçmişi canlandıracak bütünsel çalışmalar yürütülüyor. Tepebağ-Kayalıbağ ve Ulucami mahallelerini bir bütün olarak aldığımızda bu alanda çok sayıda tescilli yapı var. Bunlar restore ediliyor ama çok farklı alanlarda yer almaları çok da görünür olmamalarına neden oluyor. Şu anda yaptığımız şey bu alanları birleştirip görünür hale getirmek” diye konuştu.

“Ulus Parkı’ndan başlayıp, eski Vilayet binasından Irmak Hamamı, eski Çevik Kuvvet binası, Ramazanoğlu Konağı ve Ulucami Külliyesi’ne kadar uzanan alanın ortaya çıkarılacağını dile getiren Başkan Akay, “Bunun için burada çeşitli binalar onarıldı. Belediyemizin KUDEB binası ve Diş Hekimliği Müzesi olarak kullandığımız binaların dışında kalan kısımlarda tadilatlar ve restorasyonlar yapılacak. Irmak Hamamı’nın yanındaki binanın da restorasyonu yapılarak bu alan olduğu gibi Ulucami’ye kadar açık hale getirilecek” şeklinde konuştu.

Destinasyon merkezi haline gelecek

Adana Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin Tepebağ ve Kayalıbağ mahallelerinin birleştirilmesi konusunda sokak sağlıklaştırma çalışmaları yürüttüğünü aktaran Başkan Akay, “Bu hat üzerinde bizim de restore ettiğimiz ve yeni yaptığımız alanlar var. Tepebağ kazısı da orada yapılıyor. Tahmin ediyorum 5-10 yıl içerisinde burası Adana’nın ve Türkiye’nin önemli bir destinasyon merkezi haline gelecek” ifadelerini kullandı.

Açık elektrik panosu ölüme davetiye çıkarıyor

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımız, “Aksaray t11 istasyonu köprünün altındaki elektrik panoları adeta ölüme davetiye çıkarıyor. Yetkililer duyarsız, size görüntülerini attığımız elektrik panosu İBB’ye sadece 600 metre uzaklıktaki Aksaray t11 istasyonu köprünün altındaki elektrik panoları. Bu panonun yanından günde binlerce vatandaş geçiyor. Ayrıca köprüden akan pis sular elektrik panosunun içerisine girse daha büyük bir kaza yaşanabilir. Bedaş’ı aradık, ‘Sorumluluk İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde’ dediler. Belediye yetkililerinin bu eskimiş, İstanbul’a yakışmayan elektrik panoları değiştirmesini istiyoruz.

Seyhan’da tarihi dönüşüm

Panolar hem çok tehlikeli hem de görüntü kirliliğine sebep oluyor” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.  Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri şikâyete konu olan elektrik panolarını değiştirecek mi bekleyip göreceğiz.

Türkiye’nin ‘spor temalı ilk millet bahçesi’

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan ve Eylül 2021’de hizmete açılan millet bahçesi, spor ağırlıklı alanları, dinlenme ve eğlence parkurlarıyla kentin en hareketli yaşam alanı haline geldi. Yaklaşık 60 dönümlük alana sahip millet bahçesinde 1012 seyirci kapasiteli tribün, 29 bin 719 metrekare çim alan, egzersiz alanı, bisiklet ve koşu yolu, gösteri havuzu, restoran, millet kıraathanesi, çocuk oyun alanları inşa edildi. Hizmete eylül ayında açılan millet bahçesine sabahın erken saatlerinde gelen insanlar, yürüyüş ve bisiklet yolunda spor yaparak gösteri havuzu yanında ve millet kıraathanesinde dinlenme fırsatı buluyor. Aileleriyle millet bahçesine gelen çocukların ilk tercihi ise doğal çimi bulunan sahada futbol oynamak, kaykay ve buz pateni pistinde eğlenceli dakikalar geçirmek oluyor. Ayrıca millet bahçesine giriş yollarında bulunan merdivenler üzerine yapılan üç boyutlu doğa ve manzara resimleri de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Seyhan’da tarihi dönüşüm

Memura ‘tavan’dan destek

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile BUSKİ bünyesindeki toplam 2317 memur ve sözleşmeli personelin yüzü, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ‘çalışanları enflasyona ezdirmeme’ kararlığıyla bir kez daha güldü. Büyükşehir Belediyesi ile yetkili sendika Bem-Bir-Sen arasında 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak sosyal denge sözleşmesinde, en yüksek oran olan yüzde 120 üzerinden anlaşma sağlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte en yüksek oran üzerinden anlaşma sağlayan ikinci belediye olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, böylelikle çalışanlarının yüzünü bir kez daha güldürmüş oldu. Anlaşmaya göre, ‘memur maaşına ilave olarak’ önceki dönemde net 1438 TL olarak yansıyan sosyal denge tazminatı ücreti ocak ayından itibaren 560 TL’lik artışla 2000 TL seviyesine ulaşmış oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Aktaş, imza töreninde yaptığı konuşmada Büyükşehir olarak 17 ilçe, 1058 mahallenin her köşesine hizmet götürmek gibi bir sorumluluklarının bulunduğunu hatırlattı. Büyükşehir’de mali anlamda dengelerin her geçen gün daha sağlam zemine oturduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “İnşallah gelecek daha güzel olacak. Biz gerçekten büyük bir aileyiz. Her gittiğim ilçede, her gittiğim kırsal mahallede Büyükşehir’in bir çalışmasını görüyor ve bununla gurur duyuyorum. Sizler de kendinizle gurur duyabilirsiniz. Hep birlikte önemli hizmetlere imza atıyoruz” dedi.

Seyhan’da tarihi dönüşüm

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Belediyeden jet çözüm

İzmir, Alsancak, 1500 Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, sokaklarındaki çukurların 10 gündür kapatılmamasından şikâyet edip kendi imkânlarıyla doldurdukları çukurların asfaltlanmasını istemişti. Biz de gazetemizin 17 Aralık 2021 Cuma günkü nüshasında konuyu “Vatandaş kendi sorununu kendi çözdü!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra belediye ekipleri şikâyet konusu sokakta asfalt çalışmasını yaptı. Teşekkürler Konak Belediyesi.

Seyhan’da tarihi dönüşüm

Teşekkürler Kuşadası Belediyesi

Aydın, Kuşadası, Soğucak Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımız, yollarının bataklıktan farksız olduğunu ve seslerini belediyeye duyurmak istediklerini ifade etmişti.

Biz de gazetemizin 17 Aralık 2021 Cuma günkü nüshasında konuyu “Yol değil bataklık!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra Kuşadası Belediyesi’nden açıklama geldi: ”Kuşadası genelinde geride bıraktığımız 2.5 yılda toplam 1 milyon metrekare yol yapıldı. Vatandaşlarımız talepleri kayıt altına alınarak yatırım planlamasına alınmaktadır.

Bazı bölgelerde öncelikle alt yapı sorunları giderildikten sonra üst yapı işlemine geçilmektedir. Bahse konu mahallemizde de yol yapım çalışmaları devam etmektedir. 2022 yılı içinde bölgede 230 bin metrekare yol planlanmıştır.” Teşekkürler Kuşadası Belediyesi.

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir