Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

Güngören Belediyesi tarafından geliştirilen yeni sosyal yardım projesi ‘Komşu Esnaf’ hayata geçirildi.

Güngören Belediyesi’nin sosyal yardım alan vatandaşların daha hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak amacıyla başlattığı ‘Komşu Esnaf’ projesiyle ihtiyaç sahipleri esnaftan dilediği ihtiyacını anında alabilecek. Pandemi nedeniyle zor günler geçiren mahalle bakkallarının ve esnafının da yüzünü güldürdü. Hak sahipleri telefon numarasına gelen kodla mahalle bakkalından istediği ihtiyaçlarını tanımlanan kredi karşılığında alma imkânına kavuştu. ‘Esnaf puan’ ile artık ihtiyaç sahipleri sosyal market aramak zorunda kalmadan komşusu olan esnaftan dilediği ihtiyacını anında alabilecek.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

Güngören’de sosyal yardım programlarından yararlanan vatandaşlar, ihtiyaçlarına oluşturulan sistemle mahallesinde bulunan esnaflardan daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilme imkânına kavuştu.

TELEFON NUMARASIYLA ALIŞVERİŞ DÖNEMİ

Projeye dâhil olan esnaflar da bu sayede pandemi nedeniyle geçirdikleri zor günlerde büyük bir destek bulmuş oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar yapılan denetimlerin ardından telefon numaralarına yüklenen kredi miktarı karşılığında dilediği ‘Komşu Esnaf’tan alışverişini yaparak ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Alışverişini tamamlamak için vatandaşın sadece telefon numarasını esnafa söylemesi yeterli. Ardından sistem üzerinden gelen kodu esnafla paylaşarak ödemesi tamamlanıyor. Bu sayede ihtiyaç sahibi vatandaşlar, hem güvenilir hem de hızlı bir alışveriş imkânına kavuştu.

Belediye Başkanı Bünyamin Demir, proje hakkında yaptığı açıklamada, “Güngören’de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha hızlı ulaşmak adına başlattığımız ‘Komşu Esnaf’ projesinde önemli bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Bu proje sayesinde hem esnafımızın yüzü güldü hem de vatandaşlarımız istedikleri anda ihtiyaçlarını kapı komşusu olan esnaflardan hızlı bir şekilde karşılamaya başladı. Hem esnafımızın işi arttı hem de vatandaşlarımız yorulmadan hızlı bir şekilde alışverişlerini yapma imkânına kavuştu. Bu projeyle asıl amacımız ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza en hızlı şekilde ulaşarak onların gönüllerine dokunabilmek” dedi.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

TÜM İHTİYAÇLAR KARŞILANACAK

Yaklaşık iki aydır uygulanmakta olan projeye ilçe esnafları kaydolurken, ihtiyaç sahibi vatandaşlar da yeni nesil sosyal yardım projesinden faydalanmaya başladı. Projenin ilk aşaması başarıyla tamamlandıktan sonra Güngören’de bulunan kırtasiye, kasap, giyim gibi alanlarda hizmet veren esnaflarla da iş birliği yapılarak sosyal yardımın ağı genişletilecek. Gelecek ay içinde çalışmalar tamamlanarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara bu alanlar için de ‘esnaf puan’ limitleri telefon numaralarına tanımlanacak. Puanlar yüklendikten sonra vatandaşlar istediği ihtiyaçlarına dileği ‘Komşu Esnaf’tan dileği gibi alma imkânına kavuşacak.

BELEDİYEDEN ÇİFTÇİLERE FİDE DESTEĞİ

Kahramankazan Belediyesi, çiftçi ve üreticilere yönelik olarak 2019’da başlattığı sebze fidesi desteği uygulamasını bu yıl da sürdürdü. Geçen iki yılda iki milyon sebze fidesini çiftçilerle buluşturan belediye, bu yıl da ilçedeki 500 çiftçi ve üreticiye yüzde 50 hibe destek oranıyla 1 milyon 200 bin sebze fidesi dağıttı. Pandemi tedbirleri kapsamında oluşabilecek yoğunluğu önlemek için dört ayrı noktada düzenlenen fide dağıtımları, geçen salı günü domatesiyle meşhur Güvenç Mahallesi’nde başlamıştı. Fide dağıtımları son olarak Salı Pazarı, Kahramankazan Belediyesi Bocce Tesisi ve Kumpınar Kültür Merkezi’nde yapıldı.  Çiftçilere bu kapsamda 1 milyon 200 bin adet domates, salatalık, biber ve patlıcan fidesi dağıtılmış oldu.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

SIFIR ATIK PROJELERİNE DEVAM EDİYOR!

Fethiye Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün sıfır atık projesi kapsamında yaptırmış olduğu Mobil Atık Getirme Merkezleri’ne yenilerini ekledi. Üç adet daha yaptırılarak, sahaya altı adet mobil atık getirme merkezi konumlandırıldı. Mobil atık getirme merkezleri cam, kâğıt/karton, plastik, metal, elektrik/elektronik, bitkisel atık yağ ve atık pil olmak üzere yedi atık girişinden oluşuyor. Önceden konumlandırılan atık getirme merkezleri Tuzla Mahallesi Mustafa Koca Parkı yanı, Foça Mahallesi Yerguzlar Caddesi, Göcek Belediye Hizmet Binası önü adreslerinin yanı sıra Ölüdeniz hizmet binası önü,  Tuzla Mahallesi Mustafa Kemal Bulvarı Meteoroloji yanı, Patlangıç Mahallesi 314. Sokak, üniversite (ASMK MYO) önü olarak konumlandırıldı.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

KAZAYA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

İstanbul’da yaşamakta olan bir okurumuz, “İstanbul Altunizade’den Kadıköy’e inerken D100 Uzunçayır mevkiinde, iki yıl önce yol çalışması yapılırken yolun akışını değiştirmek için yola otoyol bariyerleri çakılmıştı. Ancak yol çalışması bittikten sonra görevliler bariyerleri sökmek yerine kestiler. Zamanla asfaltın da aşınmasıyla dipten kesemedikleri metal parçalar asfaltın üzerinde kaldı. Çalışma biteli yaklaşık bir buçuk yıl oldu ama belediye bu yolda bir önlem almadı. Sağ şeridi kullanan motosiklet ve araçların lastikleri parçalanıyor, arabaların ön takımları zarar görüyor. Maddi hasar bir yana, bu yüzden kazaya davetiye çıkarıyor. Bir vatandaşımızın canı yanmadan bir an önce duruma el atılmasını, yolun düzeltilmesini bekliyoruz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine okurumuzun şikâyetini duyurmuş olalım…

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

YOL NEDEN KAPATILDI?

Mersin’in Tarsus ilçesi, Şahin Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımızdan Dağıstan Zenginoğlu, “Sait Polat Bulvarı’nda yeni hastane karşısında yolumuz kapandı. Esnaf iki aydır perişan halde. Bu yolun neden kapatıldığını ve açılıp açılmayacağını öğrenmek istiyoruz” dedi. Okurumuzun bu şikâyetinden sonra ulaştığımız Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri,  hastane önü olduğu için Karayolları tarafından kavşak düzenlemesi yapıldıktan sonra Şahin Mahallesi’nin D400 üzerinden direkt girişinin kapatıldığını, bunun belediyenin yetkisinin dışında olduğunu belirtti. Mersin Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri bu durumla ilgili nasıl bir açıklama yapacak, bekleyip göreceğiz.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

TOPUKLU EFE’NİN ÇAĞRISI KARŞILIK BULDU

Dayanışma ve yardımlaşmayla vatandaşların yanında olmak için sosyal politikalar üreten Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun çağrısından sonra hayırseverler veresiye defterlerindeki borçları kapattı.

Kentin farklı mahallelerindeki mahalle bakkallarına giden hayırseverler, veresiye defterindeki tüm borçları sıfırlayarak hem işletmecinin hem de vatandaşların ekonomik dar boğazdan kurtulması için bir nefes aldırdı. Veresiye defteri kapatılan market işletmecilerinden biri olan Cengiz Özcanlı, pandemi döneminin sıkıntılı geçtiğini, artan işsizlikle birlikte vatandaşların ödeme yapma imkânlarının kalmadığını belirten, “Vatandaşta şu durumda imkân yok. Kimse çalışmıyor, çoğu insan işsiz. İşsiz olunmasından dolayı bize gelip veresiye teklif eden çok oluyor. İdare etmeye çalışıyoruz ama biz de zor durumda kalıyoruz. Yok dememeye, müşterimizi kırmamaya çalışıyoruz. Hele ki şu dönemde bu defterin borçlarının ödenmesi hem bizim açımızdan hem de  sıkıntıda olduklarından vatandaş açısından çok iyi oldu açıkçası. Böyle bir şeye vesile olduğu için Özlem Çerçioğlu’na çok teşekkür ediyoruz. Diğer yöneticilerden de bunu bekliyoruz. Borçlu olduğumuz toptancılarımız vardı. Ödememiz gereken banka kredilerimiz var. Bu açıkçası ilaç gibi geldi diyebilirim. İkinci bir bayram gibi” dedi.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

PARK YENİLENİYOR

İstanbul’un Esenler ilçesinde yaşamakta olan okurlarımızdan Halim Kahrıman, çocuğunu sürekli götürdüğü Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi çevresindeki Emlak Konutlarının yanındaki Esenler Atışalanı Bölge Parkı’nın tehlikeli olduğundan şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 21 Mayıs 2021 Cuma günkü nüshasında “Çocuk parkı tehlike saçıyor!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Esenler Belediyesi tüm parkı bakıma aldı. Teşekkürler Esenler Belediyesi.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

TEHLİKE ORTADAN KALKTI!

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımız, Fatih Turgut Özal Millet caddesi üzerindeki Haseki tramvay durağının çıkışında ışıklardaki çukurun tehlikeli olmasından şikayetçiydi. Biz de gazetemizin 28 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Çukurlar kazaya davetiye çıkartıyor” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tehlikeyi ortadan kaldırdı.

Tüm ihtiyaçlarını ‘Komşu Esnaf’tan al

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir