‘Turizm ve tarımın başkentiyiz’

Antalya’ya en çok turistin Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini ifade eden başkan Böcek, turizm ve tarım alanındaki düşüncelerini Milliyet gazetesine anlattı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Tabii önce burada şundan başlamak lazım. Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili diğer iller farklı olabilir ama burası Antalya. Antalya olması dolayısıyla 2021 yılına baktığımda 3 milyon 600 bin Rus turist Antalya’mıza geldi. 1 milyon 271 bin de Ukraynalı turist geldi. 1 milyon 266 bin ile üçüncülüğe Almanya geçiyor. 400 bin civarında Polonyalı turist ve 212 bin de Kazakistan’dan gelenler vardı. Baktığımızda birinci, ikinci sıra Rusya ve Ukrayna” dedi.

Turizm ve tarımın başkentiyiz

‘Barış isteyen bir milletiz’

Başkan Böcek “Savaş Ukrayna’da oluyor. Bizim müşterilerimiz kavga ediyor. Hani Ata’mızın ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ yolundan çıkarak biz dünyada barışı isteyen bir milletiz, Türk milleti olarak, Türk halkı olarak. Bu anlamda savaşların bir an önce bitmesini, barıştan yana olduğumuzu her ortamda söylüyoruz” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Turizm açısından baktığımızda, bir gecelememiz 700 bindir. Belediye ruhsatlı, Turizm Bakanlığı ruhsatlı olmak şartıyla, 3 bin 98 turizm tesisi var. Antalya demek Türk turizminin başkenti demek. Niye derseniz, bir gecelememiz 700 bin, yıla vurduğumuzda, mesela 2019 senesinde, Antalya’mıza 15 milyon 860 bin turist gelmiştir.  Yurdum insanı da Antalya’mıza geliyor; 23 milyon 100’dür. Bugün işte yeni nüfus artışıyla Antalya’nın nüfusu 2 milyon 619 bin 832’dir. Bu sayıyı da eklersek, 25 milyonun üzerinde vatandaşımıza ev sahipliği yapıyoruz. Ortaya çıkan çöpler, temizliği, havası, suyu… Belediye olarak yapacağımız arıtmalarla denizimizi, kumumuzu temiz tutmamız lazım. 214 mavi bayrağımız var. İnanılmaz arıtmalar ve yatırımlar yapıyoruz. Pandemiye rağmen kamu yararı olan bütün projeleri devam ettiriyoruz.

Turizm ve tarımın başkentiyiz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, tarım ve turizm yatırımlarını Eren Aka’ya anlattı.

‘Antik kentlerimiz var’

“Atatürk’ün ‘Hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel yeri Antalya’ dediği gibi, güzel Antalya’mız. 500’ün üzerinde antik kent ve ören yeri olan bir şehir Antalya. Birçok kavme ev sahipliği yapmış.”

Turizm ve tarımın başkentiyiz

‘Dijital tarım yapıyoruz’

Türkiye’nin birçok yerine sebze meyve Antalya’dan gidiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak yerelden kalkınma modeliyle, tarımı destekliyoruz. Kooperatif sayımız 51’e çıkardık. Bu kooperatiflerin yüzde 70’ine yakınının enerjisini biz sağlıyoruz. Göreve geldiğim gün itibarıyla suya zam yapmadık. Dijital tarıma geçtik. Telefondan, seramızın ısısına, nem oranına, topraktaki gübre oranına bile anlık olarak müdahale edebiliyoruz.”

‘Antalya neredeyse rakipsiz’

Moskova ve Kiev’e sadece 2.5 saatlik uçak yolculuğu uzaklığındaki Antalya’da Milliyet gazetesinden Eren Aka’nın sorularını yanıtlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Antalya’mızı gelecekte Akdeniz çanağı, Karadeniz havzası, Balkanlar, Orta Avrupa ve Ortadoğu’nun kültür başkenti gibi düşünüyoruz. Bütün bu ülkelerin kendi evinde hissedebilecekleri bir Antalya hayal ediyoruz” diye konuştu. Başkan Uysal, Türkiye’nin yanı başında yaşanan bu savaşın bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirtirken “Savaş bizi gerçekten çok olumsuz etkiler. Çünkü hem Ukrayna hem Rusya bizim önemli turizm pazarlarımızdan. Çok yakın ticari ilişkilerimiz olan ülkeler. Bir an önce barışın sağlanmasını temenni ediyoruz” dedi.

Turizm ve tarımın başkentiyiz

‘Rusya’dan turist bekleyebiliriz’

Başkan Uysal, Antalya’nın, deniz, kum ve güneş üçlüsüne dayalı kitle turizminde, ‘her şey dâhil’ konseptiyle dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında bulunduğuna dikkati çekti. Hesaplı fiyata sunulan, yüksek kaliteli tatil olanağıyla Antalya’nın neredeyse rakipsiz olduğunu belirten Başkan Uysal, olası kriz senaryolarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Sektörün kriz esnekliği çok yüksek. Kriz konusunda da uzman turizm sektörü. Yaptığımız turizmin şekli, bu konudaki uzmanlığımız, rakipsizliğimiz, krizlere alışık sektör yönetimi, insan kaynakları ve girişimci tablosu oluşmuş olması nedeniyle minimum etkileniriz. Ama etkileniriz. Şu an için hava sahamız kapatılmış değil. Dolayısıyla, Rusya’dan turist bekleyebiliriz.” Avrupa’dan gelecek turiste ilişkin olarak pandeminin hâlâ belirleyici olduğunu söyleyen Başkan Uysal, Avrupa ülkelerinde de görülmeye başlanan enflasyon ve hayat pahalılığının tatil tercihi konusunda etkili olacağını belirtti. Türkiye ve Antalya’nın ön plana çıkacağını ifade eden Başkan Uysal, “Çünkü biz hesaplı, yüksek kaliteli turizm yapan bir ülkeyiz” dedi.

Ukrayna ve Rusya Parkı var

Başkan Uysal, Türkiye’nin özellikle dönemsel krizlerden etkilenmeyen bir turizm ülkesi olabilmesi için kendisini demokratik, güvenli, akredite bir ülke olarak ifade edebilir noktaya gelmesi gerektiğini dile getirdi.

Bunun aynı zamanda Türkiye’ye gelen turist profilini de değiştireceğini aktaran Başkan Uysal, şunları söyledi: “Biz bu konuda, Antalya’nın tarihi kent merkezi Kaleiçi’ni odağına alan bir çalışma yürütüyoruz. Kaleiçi, düzenlediğimiz Old Town Festivali’yle 12 ay turist almaya başladı. Antalya’mızı gelecekte Akdeniz çanağı, Karadeniz havzası, Balkanlar, Orta Avrupa ve Ortadoğu’nun kültür başkenti gibi düşünüyoruz. Bütün bu ülkelerin kendi evinde hissedebilecekleri bir Antalya hayal ediyoruz. Şu an çok çeşitli ülkelerin parklarını açıyoruz. Edebiyatçılarının küçük büstlerini, rölyeflerini yerleştiriyoruz. Muratpaşa’mızda hem Ukrayna Parkı var hem de Rusya Parkı var. Litvanya Parkı açacağız önümüzdeki günlerde. Kırgızistan’ın parkı var. İran Parkı açmayı düşünüyoruz. Yani bölgenin karakterine, turizmin başkenti olması niteliğine uygun bir evinde hissetme durumu üretmeye gayret ediyoruz.”

Alanya sahilleri belediyeye emanet

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya için aldığı bir dizi kararı Milliyet gazetesinden Eren Aka’ya anlattı. Alanya sahillerinin önemine dikkat çeken Başkan Yücel, sözlerine söyle devam etti: “Alanya plajlarındaki büfeleri özel işletmeler şahıslar işletiyordu. Artık daha modern ve güvenli bir şekilde belediye işletecek. Bütün büfeler tek tip olacak. Bütün sahillerimizde halk plajları var, bunları daha da büyütüyoruz. Alanya’da yaşayan veya buraya tatile gelen herkes istediği yerden denize rahatlıkla girebilecek. Sahillerdeki temizlik, güvenlik ve profesyonel cankurtaran hizmetleri belediyemiz tarafından sağlanacak. Şehrin ticaretini ve demografik yapısını korumak için turizm tesis alanlarının konuta dönüştürülmesini önleyeceğiz. 1+1 konutlar için aldığımız m2 şartıydı. Alanya’nın turizm ve ticaretin bir arada olması nedeniyle şehirdeki demografik yapıyı korumak otellerin yerine konut yapılmasının önüne geçmek için aldığımız karar hem ticarete hem demografik yapısını korumasıyla ilgili. Bu kararlar şehirde milat olabilecek kararlardır.

Turizm ve tarımın başkentiyiz

– Rusya Ukrayna Savaşı’ndan sonra bu sene turizmde bir düşme bekliyor musunuz?

“Dünyada günlük her şey değişiyor. Eğer Rusya-Ukrayna Savaşı olmasaydı ben bu yıl Türkiye’de  turizminin altın yılını yaşayacağı bir sezon olacağını düşünüyordum. Neyin ne olacağını saptamak bana düşmez diye düşünüyorum. Ama tabii ki biz bir an önce savaşın durmasından yanayız. Bizim temennimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, yurtta sulh, cihanda sulh ilkesiyle yaşanmasıdır. Zaten de dünyanın güzellikleri, renklilikleri de buna bağlı. Bir an önce bu savaşın bitmesiyle birlikte ben turizm için güzel günler olacağını düşünüyorum” dedi.

Kaş Belediyesi ekipleriyle sahada

Başkan Mutlu Ulutaş, belediyenin müdürlüklerine, hizmet birimlerine ve çalışanlarına teşekkür ederek, “Görev aldığımız günden bugüne kadar çok yoğun bir süreç geçirdik. Pandemi süreci hepimizi yordu, belediyenin dışındaki kurumlar çalışmalarını minimize etti. Kaş Belediyesi, bu dönemde de tüm ekibiyle sahada yer aldı. Verdiğimiz sözü yerine getirmek, Kaş’ta hizmet üretmek, vatandaşımızın memnuniyetini sağlamak adına çalışıyoruz” dedi.

Çalışanın emeğini, değerini bildiklerini anlatan Başkan Ulutaş, “Kaş Belediyesinin logosu kıymetlidir. Her biriniz, belediyeyi temsil ediyorsunuz. Bunun bilinciyle sahadaki davranışlarınız, vatandaşa yaklaşımlarınız önem taşıyor.” diye konuştu.

Turizm ve tarımın başkentiyiz

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir