TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’na Türkiye’den ilk davet edilen belediye başkanı unvanını kazandı.

İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) tarafından dünya toplumlarında yaşanan sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin yerel yönetimler düzeyinde çözüme kavuşturulması amacıyla 2016 yılında kurulan OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’na Türkiye’den ilk defa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin dahil oldu. Ankara’da organize edilen resepsiyonun protokol konuşmalarında Gaziantep’te iz bırakan projelere ve sosyal faaliyetlere methiyeler dizilirken, Başkan Fatma Şahin’in Türkiye’de örnek teşkil eden yerel belediyecilik anlayışının, OECD’nin davetiyle yurt sınırlarını aşarak dünya şehirlerine rol model olacağının altı çizildi. Dünya genelinde başarılarıyla adından söz ettiren belediye başkanlarının dahil olduğu OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’nda Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra 60’ı aşkın belediye başkanı da yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

Koalisyon Başkan Şahin’e dünyanın birçok önemli şehirlerinin başkanlarıyla iletişim olanağı sunarken, OECD’nin 280 büyükşehir hakkında bilgilerin bulunduğu veri havuzuna erişim, kentlerinin kapsayıcı büyüme politikaları gündemlerinin geliştirilmesi amacıyla OECD ile politika diyaloğu, kurum personelleri için dünya geneli yapılan uygulamalardan yararlanabilmesi için toplantı imkânları sunuyor.

New York, Los Angeles, Paris, Liverpool gibi şehirlerin belediye başkanlarının da içinde bulunduğu 63 üyesi olan OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu; girişim, sağlık, iş piyasası, kamu hizmetlerine erişim, ulaşım ve çevre gibi alanlarda şehir sakinleri arasında eşitliği, şehirlerde kapsayıcı ekonomik büyümeyi hedefleyen politikalar geliştirilmeyi ve bu hususta belediyeler arasında iş birliğini, bilgi ve tecrübe paylaşımını teşviki amaçlıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara’da düzenlenen resepsiyondaki konuşmasına Gaziantep’in su ihtiyacını 50 yıl boyunca kökten çözecek Düzbağ Projesi’ni anlatarak başladı. Şahin, “Gaziantep’in suyu bitiyordu. 130 kilometre öteden su getirmeyi planlıyorduk. Kahramanmaraş o süreçte o kadar özverili çalıştı ki. Araba geçebilen çelik borularla suyu kentimize getirdik. Tabii Cumhurbaşkanımız başımızdayken bire bir desteğiyle bunu başarılı kıldık. Gaziantep’in sırrını Hz. Mevlana dile getirmiş: ‘Bir şehir başarılı olacaksa intizamlı olacak. Disiplinli olacak. Gayretli olacak. Çalışacak. Cesaretli olacak. Emeğe saygı duyacak.’ Hz. Mevlana sanki burada Gaziantep’i tarif ediyor. Çünkü emek sevgidir. Emek verdiğiniz şeyi seversiniz. Nobel ödüllü Aziz Hocamız da diyor: ‘Zeka kadar gayret de etkilidir başarıda.’ Sanki Gaziantep’i tarif ediyor. Gaziantep dibindeki koca kaosa rağmen, bugün Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesini oluşturduysa burada şampiyon olan Gaziantep’in işçisidir, iş dünyasıdır, çaycısıdır, temizlikçisidir, çiftçisidir, oda başkanıdır, valisidir” diye konuştu.

‘Camlarımızı açamıyoruz’

Antalya’nın Kepez ilçesi, Ünsal Mahallesi, 5128 ve 5139 Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, sorunlarına çözüm bulunması için Başkan Arslan’a seslendi: “Her taraf toz içinde, mahalleli olarak camlarımızı açamıyoruz. Burası Antalya’nın köyü değil, şehrin ortası. Yıl 2021 oldu, biz sokağımıza asfalt getirmeye çalışıyoruz. Başkan mahallemize gelip bizleri dinlese, bahçede bir saat otursa, bizimle o tozu içine çekse, bizi ancak o zaman anlar. Akşama kadar tozun toprağın içerisinde boğuluyoruz. Yağmur yağıyor, her yer çamur. Çocuklarımız tozdan hasta oluyor.” Okurlarımızın bu şikâyetine Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan kulak verecek mi, bekleyip göreceğiz…

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

Çukurlar kazaya davetiye çıkartıyor

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımızdan gelen şikâyetleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmuş olalım. İlk okurumuzun şikâyeti “Her gün işe gidip gelirken bu ışıklardan karşıdan karşıya geçmek durumundayım. Fatih Turgut Özal Millet caddesi üzerindeki Haseki tramvay durağının çıkışında ışıklarda ben ve benim gibi birçok kişi karşıdan karşıya geçmeye çalışırken tehlike yaşıyor. Burası onarılabilirse çok iyi olur” dedi. Gene Kadıköy ilçesi, Merdivenköy Mahallesi, Şair Arşi Caddesi’nde oturmakta olan okurlarımız, “İSKİ burada bir çalışma yaptı. Çalışma biteli bir haftayı geçti ancak çukur hâlâ kapatılmadı. Bu çukurdan kaçmak için geçen gün bir araba kaldırıma çıkıp duvara çarparak durabildi. Bir an önce bu çukurun kapatılmasını istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

Otopark bilmecesi!

Ankara’nın Altındağ ilçesi, Baraj Mahallesi, Cevher Sokak’ta TOKİ konutlarında yaşamakta olan okurlarımız, “Evlerimizin önünde park yerlerimiz vardı, belediye kaldırımı yükseltince arabalarımızı park yerlerine koyamıyoruz. Burası ne olacak, merak ediyoruz” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım, bakalım nasıl bir yanıt gelecek…

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

ÇUKUR BİR GÜNDE KAPATILDI!

İstanbul’un Maltepe ilçesi, Feyzullah Mahallesi, Konak Sokak’ta oturmakta olan okurlarımız, aylardır kapatılmayan çukurun tehlike yarattığından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 24 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Yol ortasında çukur tuzağı!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Maltepe Belediyesi ekipleri haberimizden sonra aylardır kapatılmayan noktaya giderek gerekli işlemi yaptı. Teşekkürler Maltepe Belediyesi.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

ZABITA MÜDAHALE ETTİ

İstanbul’un Ümraniye ilçesi, Yukarı Dudullu, Kıbrıs Caddesi, Bağlar Altı Sokak’ta oturmakta olan okurumuz Levent Kaya, Suriyelilerin açtığı ihtiyarlar lokantasının bacasından çıkan duman ve hemen önünde olan mazgala dökülen yanık yağ kokusundan ne cam açabiliyoruz ne de kokudan evde oturabiliyoruz diye şikâyet etmişti. Biz de gazetemizin 24 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Dumandan cam açamıyoruz!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Ümraniye Belediyesi duruma müdahale etti. Duyarlılığından dolayı Ümraniye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

TEŞEKKÜRLER BAŞKAN TÜRKMEN

İstanbul’un Üsküdar ilçesi, Zeynep Kamil Mahallesi, Harmanlık Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımızdan Cengiz Fırat, sokağındaki 52 yaşındaki porsuk ağacının hasta olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 24 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “52 yıllık ağaç ölüyor” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimizi görür görmez duruma el atan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen bir ziraat mühendisiyle birlikte Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipleri seferber etti. Başkan Bilgin şu açıklamayı yaptı: “Ağaçta bit vardı. Budama sonrası bir doz ilaçlama yapıldı, ikinci doz bu hafta içerisinde yapılacak.’’ Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ  GEREĞİNİ YAPTI

İstanbul’da Bayrampaşa ilçesi, Kocatepe Mahallesi, 15. Sokak’ta oturmakta olan okurlarımız, sokaklarında yapılan altyapı çalışmasından sonra aradan aylar geçmesine rağmen asfalt dökülmediğinden şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 24 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Aylardır onarılmayı bekliyor!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Bayrampaşa Belediyesi ekipleri şikâyet gelen noktaya gerekli işlemi yapmış olup, bizimle de fotoğrafları paylaştılar. Teşekkürler Bayrampaşa Belediyesi.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYON BAŞKANI FATMA ŞAHİN

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Korulu köyünde yaşayan okurlarımızdan Hasan Hüseyin Gelbal, köy yolunun çok kötü olduğundan şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 21 Mayıs 2021 Cuma günkü nüshasında “Köylülerin bir isteği var!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine açıklama yapan Tokat İl Özel İdaresi, ‘’Korulu köyümüz Niksar ilçemize en yakın köydür. Daha önceleri idaremiz tarafından arazi toplulaştırma yaptık. İlgili kişi tarafından dillendirildiği gibi her tarafa parke yapıldı. Eksik kalan alanlara da yapılmaya devam edecek. Bağlantı yolu asfalt ancak bakım yapılabilir. Parke çalışmalarımızda devam etmekteyiz. Köylülerimizin duyarlılığına teşekkür ederiz.’’

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir