Vatandaş hizmet bekliyor!

İstanbul Başakşehir’de yaşamakta olan okurlarımızdan son bir hafta içerisinde çok fazla şikâyet aldık. Gelen şikâyetlerden yalnızca birkaçını sıralayalım:

İlk şikâyet, Başakşehir, Kayabaşı Mahallesi, Botanik Sokak üzerindeki çatlakların içerisindeki çiviler nedeniyle vatandaşların araç lastiklerinin patlaması. İkinci olarak, yine Başakşehir, Kayabaşı Mahallesi, Botanik Sokak’ta, yol ile kaldırım arasındaki asfaltın sökülmesinden dolayı sokaktan geçen arabaların mekanik aksamının zarar görmesi ve kaza yaşanması. Üçüncü şikâyet, Başakşehir, Kayabaşı Mahallesi Saray Sokak’taki bozulan asfaltın uzun zamandır yapılmaması. Son olarak, dördüncü şikâyet ise Ziya Gökalp Mahallesi, İkitelli OSB’de, 8. Cadde’deki çukurun aylardır kapatılmaması.

Vatandaş hizmet bekliyor

Nerede kaldı gönül belediyeciliği?

Başakşehir’de yaşamakta olan okurlarımızın şikâyetlerini her seferinde tarafsız bir şekilde dile getirip, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na duyurmaya çalıştık. Ancak bugüne kadar Başakşehir’den gelen şikâyetlerle ilgili hiçbir yanıt alamadık. Bu şikâyetleri Başkan’a hatırlatacak olursak: 10 Ağustos 2020 tarihli nüshamızda vatandaşlar yollarının bir türlü yapılmamasından şikâyetçiydi, biz de “Burası köy değil, İstanbul’un göbeği” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. 26 Kasım 2020 tarihli nüshamızda, evinin önündeki yoldaki çukurun bir türlü kapatılmamasından şikâyet eden bir vatandaşımızın bu sorununu “Kaza mı yaşanmalı?” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. 7 Aralık 2020 tarihli nüshamızda, okurlarımızın “Belediye bu taşları parkın yürüyüş yolundan başka koyacak yer bulamamış mı, biz nerede yürüyeceğiz?” diyerek belediyeden şikâyetine “Taşları koyacak başka yer yok mu?” başlıklı haberimizle yer vermiştik. 26 Ocak 2021 tarihli nüshamızda, gölet mevkiinde mescidin sularının akmamasından şikâyet eden bir vatandaşımızın bu sorununu “Vatandaşın su sitemi” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. 26 Şubat 2021 tarihli nüshamızda ise, sokaklarında sürü halinde gezen ve vatandaşa saldıran köpeklerden şikâyet eden bir vatandaşımızın bu sorununu “Ekmek almaya çıkamıyoruz!” başlığıyla vermiştik. Gene 16 Nisan 2021 tarihli nüshamızda, belediyenin yollara koyduğu ters yön kapanlarının doğru yönde giden araçların lastiklerini patlatmasını şikâyet eden bir vatandaşımızın bu sorununu “Başakşehir Belediye’sinden ilkel kapan!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Başkan’dan gene yanıt alamadık. Vatandaşlar, şikâyetlerini bizlerin aracılığıyla duyurmasına rağmen Başkan’ın yanıt vermemesine vatandaş isyan ediyor. Umarız son gelen şikâyetler Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun dikkatini çeker ve belediyenin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü şikâyetlerle ilgili bir açıklama yapar. Bekleyip göreceğiz.

Vatandaş hizmet bekliyor

Köylülerin bir isteği var!

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Korulu köyünde yaşayan okurlarımızdan Hasan Hüseyin Gelbal, “Ana yoldan köyümüze doğru saptığınızda Korulu köyü yolu var. Bu yol yaklaşık beş veya altı köye ulaşımı sağlayan ana yol. Tüm köyler bu yolu kullanıyor. İki yıldır köyümüzün yolu çok atıl durumda. Tek isteğimiz yolumuzun yapılması, lütfen sesimizi yetkililere duyurun. Ayrıca, bizim evin önü hariç köyün içerisinde her yere parke taşı döşendi. Bizim evin önüne de parke taşı döşenmesini istiyoruz” dedi. Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Korulu köyünde yaşayan okurlarımızın bu isteğini Tokat İl Özel İdaresi yetkililerine duyurmuş olalım. Bakalım ne yanıt gelecek?

Vatandaş hizmet bekliyor

Çocuk parkı tehlike saçıyor!

İstanbul’un Esenler ilçesinde yaşamakta olan okurlarımızdan Halim Kahrıman, “Çocuğumuzu sürekli 15 Temmuz Millet Bahçesi çevresindeki Emlak Konutlarının yanındaki Esenler Atışalanı Bölge Parkı’na götürüyoruz ancak park atıl vaziyette, yer döşemeleri sökülmüş durumda. Çocuklar park içerisinde bırakın koşmayı, rahatça yürüyemiyor bile. Parkın çocuk oyun alanının zemini bakımsızlıktan tehlike saçıyor. Bir an önce parkın bakımlarının yapılmasını istiyoruz” dedi. Bakımsızlıktan dolayı okurlarımızın tepkisine neden olan parkın bakıma alınması için Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve ekibine parkın son halini göstermiş olalım.

Vatandaş hizmet bekliyor

Çukur kazaya davetiye çıkartıyor!

İstanbul’da yaşamakta olan bir okurumuz, “Anıt Mezar’ın önünde Adnan Menderes Bulvarı’ndan Aksaray istikametine giderken sol şeritte açılıp, sonra kapatılmayan çukurdan kaçarken arabalar kazaya davetiye çıkarıyor. Burayı yetkililerin görmesi için yazmanızı rica ederim. İşe gidip gelirken bu istikameti kullanıyorum, yaklaşık üç aydır bu şekilde, birinin canı yanmadan en kısa sürede kapatılmasını istiyorum” dedi. Okurumızdan gelen bu şikâyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmuş olalım.

Vatandaş hizmet bekliyor

BİSİKLETLİ ZABITADAN İLK DEVRİYE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin marka değerine katkı yapacak bir ilke daha imza attı. İnsan sağlığı ve çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yaratan Bisikletli Zabıta birimini kurdu. Ekipler, ilk devriyelerini İstanbul’un sembol meydanlarında attı. Bisiklet kullanımı, İBB’nin zabıta hizmetlerini yaşama geçirme konusundaki manevra alanını genişletmenin yanı sıra ciddi bir yakıt tasarrufuna da kapı açtı.  İBB, doğa dostu bir çözümle kent genelindeki zabıta denetimlerinde ciddi bir tasarruf kapısı açtı. MTV, trafik sigortası, muayene, periyodik bakım, kasko ve akaryakıt gibi masrafları olmayan “Bisikletli Zabıta” birimini kurdu. Göreve başlayan ekipler, atlı zabıtalarla birlikte Beyoğlu, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ile Üsküdar Meydanı ve Salacak’ta devriye attı. Bisikletli Zabıta ekipleri daha çok İstanbul’un turistik meydanlarında ve sahillerde görev yapacak.

Vatandaş hizmet bekliyor

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

“Köyde yer göstermeleri halinde, uygun olanlar değerlendirmeye alınacak”

Çorum’da 2017 yılında çıkan yangın Alioğlu köyünde evleri küle çevirirken, evleri teslim edilmeyen köylülerden, tercihini ilçeden yana kullananlar evlerine kavuşurken, tercihini köyden yana kullananlar evlerinin ne zaman teslim edileceğinden şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 17 Mayıs 2021 Cuma günkü nüshasında “Yanan evlerimiz ne zaman teslim edilecek?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Çorum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden açıklama geldi: “İlimiz Kargı İlçesi Alioğlu Köyünde 28.04.2017 tarihinde meydana gelen yangın afeti neticesinde hasar tespit çalışmaları yapılmış; 35 aile hak sahibi kabul edilmiştir. Hak sahiplerinin borçlandırma çalışmaları kapsamında 1 aile 2 aylık kanuni süresi içerisinde borçlandırmasını yapmadığından hak sahipliği düşürülmüş; 34 hak sahibi aile için yer seçim çalışmalarına başlanılmıştır. Yer seçim çalışmaları kapsamında, öncelikli olarak hak sahiplerinin kendi yanan yerleri değerlendirmeye alınmış; ancak çoğu hak sahiplerinin taşınmazlarının mülkiyet ve imar durumu açısından uygun olmadığından kendi yerleri seçilememiştir. İl Özel İdaresi tarafından köyde imar uygulaması çalışmalarına başlanılmış; imar uygulamasının teknik açıdan uygulanabilirliğinin olmaması nedeniyle son verilmiştir. Hak sahiplerinin ve köy muhtarlığının talepleri kapsamında hak sahiplerinden dilekçe istenilmiş; dilekçeler neticesinde 16 hak sahibi afet konutunun Kargı Merkeze, 18 hak sahibi aile ise afet konutunun köye yapılmasını istemiştir. Çalışmalar kapsamında afet konutunun köyde yapılmasını isteyen hak sahiplerine taşınmazlarının seçilebilmesi için yapmaları gereken işlemler (mülkiyet ve imar durumu) köye gidilerek, taşınmazlar yerinde incelenerek anlatılmış; seçilecek taşınmazın imar ve mülkiyet durumunun uygun olması halinde yer seçiminin yapılabileceği bildirilmiştir. Konu ile ilgili olarak köy muhtarlığına çizelge halinde de yapılacak iş ve işlemler belirtilerek teslim edilmiştir. Ancak aradan geçen süre içerisinde afet konutunun köye yapılmasını isteyen hak sahiplerinin herhangi bir başvurusu olmamıştır. Afet konutunun Kargı Merkeze yapılmasını isteyen hak sahipleri için 26.11.2018 tarihi itibariyle yer seçim protokolü düzenlenmiş, yatırım programına alınarak arsa kuraları çekilmiştir. Afet konutları inşaatlarına Haziran 2019 tarihi itibariyle başlanılmış ve konutlar yüzde 95 seviyesine kadar tamamlanmış olup, 2021 yılı yatırım programında bitirilmesi planlanmaktadır. Kalan 18 hak sahibinin köyde yer göstermeleri halinde, imar ve mülkiyet mevzuatına uygun olanlar değerlendirmeye alınacak ve konutları yapılacaktır.”

Vatandaş hizmet bekliyor

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir