Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi!

Kocaeli İzmit Kent Konut 5. Etap’ta oturan okurlarımız, “Belediye çöp hizmetini bile düzgün yapamıyor. Her gün bu pis görüntüye ve kokuya maruz kalıyoruz. Başkan’ın kendi kapısının önünde bu çöpler duruyor olsaydı ne düşünürdü acaba?” dedi. İzmit Belediye Başkanı Av.Fatma Kaplan Hürriyet’e okurumuzun bu şikâyetini iletmiş olalım.

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

ÇÖP DEĞİL, TIBBİ ATIK!

İstanbul Şişli’de yaşamakta olan okurumuz, “İstanbul’un göbeği olan Hüsrev Gerede Caddesi’nde faaliyet gösteren bir tıp merkezi tıbbi atıkları böyle nasıl kaldırıma bırakılabilir? Saatlerce bu atıklar bu kaldırımda dururken hiçbir yetkili neden müdahale etmez, anlamış değilim. Ayrıca, bu atıkları toplamaya gelen belediye yetkilileri bu kurumu nasıl uyarmaz, neden cezai işlem uygulamaz?‘’ diyerek tepki gösterdi. Biz de okurumuzun bu şikayetinden sonra bu tıbbi atıkları toplaması gereken Şişli Belediyesi yetkililerine ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’e soruyoruz: Bu atıkların bu şekilde kaldırımda durması normal mi? Bu ihmale sebebiyet veren bu tıp merkezine bir cezai işlem uygulandı mı ? Konuyla ilgili nasıl bir açıklama gelecek bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

HATAY HALKINA ÇAĞRI VAR

Tüm dünyanın büyük mücadele verdiği koronavirüsün neden olduğu vakaların Hatay’da yüksek artış gösterdiğini belirten Lütfü Savaş, “Virüs artık neredeyse her eve girmiş durumda. Mücadelemizi hem bireysel hem toplumsal düzeyde en üst seviyeye çıkarmak zorundayız. Virüse karşı mücadeleyi, tek tek bireyler ve toplum olarak kararlılıkla artırarak devam ettirmeliyiz. Tüm hemşehrilerimi Sağlık Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına titizlikle riayet etmeye çağırıyorum. Virüsle mücadele etmenin şu anda bildiğimiz tek yolu maske takmak, maskeleri sık sık değiştirmek, zorunlu olarak bir araya geldiğimiz kişilerle aramıza en az 1-2 metre mesafe koymak, görüşmelerimizi çok kısa tutmak, ellerimiz sabunlu suyla mümkün olduğunca çok yıkayıp diğer hijyen kurallarına uymaktır” ifadelerini kullandı.

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

MERSİN’DE YASAKLAR FIRSATA DÖNÜŞTÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağında insan ve araç yoğunluğunun azalmasıyla birlikte cadde, refüj ve kaldırımlarda kapsamlı bir çalışma yürüttü. Refüjlerdeki bitkiler budandı, caddeler temizlendi, yol ve asfalt çalışmaları sürdürüldü, bozulan yol ve kaldırımlar onarıldı. Belediye otobüsleri, ekmek fabrikası, zabıta ve itfaiye personeli görev başındaydı

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

VATANDAŞIN BİR İSTEĞİ VAR!

Ankara’da yaşamakta olan okurumuz Sevinç Büyükbay,’’Ben Ankara’da yaşıyorum. Ziaur Rahman Caddesi’ndeki kaldırımlarda Büyükşehir belediyesi tarafından önceden dikilen ithal ağaçların yüzde doksanı kuruduğundan dolayı kesildi ve yerlerine bir şey dikilmedi. Boş duran bu alanlar çok kötü duruyor sökülen ağaçların yerine yaprağını dökmeyen ve çevremizi güzelleştirecek yerli ağaçların dikilmesini diliyoruz’’ dedi. Ankara’da yaşamakta olan okurumuzun bu talebini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a iletmiş olalım.

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

BAŞKAN KOCAİSPİR: ‘CAN DOSTLARIMIZ BİZE EMANET’

Yüreğir Belediyesi, hafta sonu ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle beslenme ve barınma zorluğu yaşayan sokak hayvanlarını unutmadı. Belediye ekipleri tarafından ilçe genelinde kedi ve köpekler için mama dağıtıldı. Vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya davet eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Yüreğir Belediyesi olarak her ay düzenli olarak hem derneklerimize hem gönüllü dostlarımıza kedi ve köpek maması dağıtıyoruz. Kısıtlama günlerinde de can dostlarımız bize emanet. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağında ekiplerimiz açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan sokak hayvanları için çalışmalarına devam etti. Vatandaşlarımızdan da özellikle böyle günlerde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını unutmamalarını rica ediyorum” dedi.

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

BAŞKAN DUYARSIZ KALMADI

İstanbul Ataşehir’de yaşamakta olan okurumuzun, şikâyetini 04 Aralık 2020 tarihinde “Parkımız bakımsız!” başlıklı haberimizle okurlarımıza duyurmuştuk. Haberimizden sonra belediyeden yanıt geldi: “Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Parkı’mızın bakım ve onarım çalışmaları devam etmektedir. Mevcut yürüyüş parkuru, dökme kauçuk zemin malzemeyle kaplanmış olup, havaların yağışlı ve zeminin ıslak olması nedeniyle, zeminde döşeme işlemine kısa süre ara vermemiz gerekmiştir. Yağışların durmasıyla birlikte zeminde dökme kauçuk çalışmalarına yeniden başlanmıştır. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz mevsim şartlarına uygun olarak parklarımızda bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını düzenli aralıklarla yapmaktadır. Bu parkımızdaki çalışmalar da en kısa sürede tamamlanıp vatandaşlarımızın kullanımına açılacaktır.” Duyarlılığından dolayı Ataşehir Belediyesine teşekkür ederiz.

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

‘CAMLAR SIRAYLA DEĞİŞTİRİLİYOR’

Uşak’ta yaşamakta olan okurlarımız, bir yıldır yapılamayan durak camlarından dolayı şikâyetçiydi. Biz de okurlarımızın şikâyetini 04 Aralık 2020 tarihinde “Üşüyoruz Başkanım!” başlıklı haberimizle okurlarımıza duyurmuştuk. Haberimizden sonra belediyeden yanıt geldi: “Haberde yer alan söz konusu otobüs duraklarıyla ilgili tüm talepler ilgili birimlerimizce dikkate alınmakta ve ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Sene boyunca otobüs duraklarımızın camları maalesef çeşitli nedenlerle kırılmakta, vatandaşlarımız bu konuda mağduriyet yaşamaktadır. Belediye ekiplerimizin periyodik kontrolleri neticesinde bu camlar sırayla değiştirilmekte; vatandaşlarımızın hava koşulları nedeniyle mağdur olmaması adına düzenli olarak otobüs duraklarımızda iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca yakın zamanda gerçekleştirilecek ihaleler ile de yeni ve daha korunaklı otobüs duraklarının şehrimize kazandırılması hedeflenmektedir. Uşak Belediyesi şehrimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve onların güvenli ve kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olmak adına çalışmaktadır.”

MİNİK SENA İSTEDİ, BAŞKAN ATAY YAPTI

Aydın Efeler’de yaşamakta olan çocukların Başkan Çercioğlu’ndan bir isteği vardı. Biz de çocukların bu isteğini 07 Aralık 2020 tarihinde “Çocukların Topuklu Efe’den bir isteği var!” başlıklı haberimizle okurlarımıza duyurmuştuk. Haberimizi okuyan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çercioğlu sabah erken saatte arayarak habere konu olan parkın yetkisinin ilçe belediyesine ait olduğunu, yine de takip edeceğini belirtti. Ardından, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ile görüşme sağladık. Başkan Atay, hızlıca ekiplerini parka yönlendirirken, şunları belirtti: “Efeler Belediyesi’ne ait Zeybek Mahallesi’ndeki Sabahattin Ali Parkı, ilkokul öğrencisi Elif Sena Acar’ın talebi üzerine, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ekipleri tarafından yenileniyor. Onarımı iki hafta sürecek olan park, çalışmaların ardından daha sağlıklı bir hale gelerek çocuklarla buluşacak.” Duyarlılığından dolayı öncelikle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çercioğlu’na ve Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a teşekkür ederiz…

Vatandaştan Başkan’a çöp sitemi

BELEDİYE İZİN VERMEMİŞ!

Ankara Altındağ Siteler Mahallesi, Ulubat Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız mahallelerinde birçok işletmenin izinsiz dış cephe asansörleri yapmasından şikâyetçiydi. Biz de okurlarımızın şikâyetini 04 Aralık 2020 tarihinde “Belediye nasıl izin verdi!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra belediyeden yanıt geldi: “Bahse konu asansörün yapımı için izin tarafımızdan alınmamıştır. Asansör 2014 yılında yapılmıştır. Şikâyet eden kişinin isteği üzerine, daha sonra güvenlik önlemleri alınmış, önlemler alındıktan sonra ise şahıs, şikâyetinden vazgeçmiştir. Sokaktaki tüm işletmelerin asansör denetimleri düzenli olarak mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır. Bilgilerinize sunarız.”

KOYUN AHIRININ ALTINDAN VAKIFLAR ÇIKTI!

4 Aralık tarihinde yerel yönetimler sayfamızda yer alan “Eyüpsultan’ın göbeğinde koyun ahırı!” başlıklı Haberimizden sonra belediyeden yanıt geldi: “Bahse konu geçen imaret belediyeye bağlı değil vakıfların aşhanesi. Buradan satış yapılmıyor. İmaretin deposu gibi kullanılıyor.’’  Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden nasıl bir açıklama gelecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir