Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

İstanbul Maslak’ta bir inşaat firması tarafından atıl halde bırakılan dev vinçler tehlike saçıyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yaşamakta olan okurlarımız, “Yıllardır bu inşaatın yanından korkuyla geçiyoruz. Burada bir kaza yaşanmadan bu inşaatın üstündeki vinçlerin kaldırılmasını istiyoruz. Geçtiğimiz yıl inşaattan parçalar hep yola ve kaldırıma düşmüştü. Artık hayatımızda fırtınalar var. Bu vinçler korkulu rüyamız haline geldi. Geçtiğimiz sene lodos nedeniyle birçok kaza yaşandı. Bu sene kış gelmeden kimsenin canı yanmadan tedbir alınsın istiyoruz” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.

Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

‘Facia kaçınılmaz olur’

Okurlarımız, Maslak’taki bu vincin her an yıkılabileceğini belirterek, “İnşaatın yanında ünlü bir otel var. Yine inşaatın karşında bir akaryakıt istasyonu var. Allah korusun, vinçlerden biri otele veya akaryakıt istasyonuna doğru düşerse facia kaçınılmaz olur. Onlarca insan hayatını kaybeder.

‘Ya yapılsın ya yıkılsın’

“İnşaatı yapan firma ve vinçlerin sahipleri uyarılmalı. Yine, Sarıyer, Hacıosman mevkiinde 30 yıldır bitmeyen ve yılan hikâyesine dönen bir otel inşaatı var. Burada da durum aynı. Yapıların sahiplerine ya bir uyarı yazısı göndererek ya da yeni bir imar planı yapılıp inşaata devam edilmesini sağlamak gerektiğini düşünüyoruz. Bu yapılar ölüme davetiye çıkartıyor. Bir vatandaşın canı yandıktan sonra önlem alınmasının hiçbir anlamı yok. Bu yapılar ya yapılsın ya da yıkılsın” dedi.

Okurlarımızın bu şikâyetini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi’ne iletmiş olalım. Umarız bir kaza yaşanmadan duruma müdahale ederler.

Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

GENÇ MÜHENDİSLER ROKET TASARLIYOR

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi ASSİM İnovasyon Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren ve Teknofest’in roket yarışmalarına damga vuran Atmaca Roket Takımı, şirketleşme yolunda ilerliyor. Türkiye’nin uzay çalışmalarının parçası olmak isteyen genç mühendislerden Özgür Öztürk, “Hedefimiz, alabileceğimiz desteklere şirketleşmek. Şu an yaptığımız çalışmaların hepsi bu alana ait” dedi.

TÜBİTAK SAGE ve Roketsan A.Ş iş birliğiyle havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivali Teknofest’in roket yarışmalarına damga vuran Atmaca Roket Takımı, Muratpaşa Belediyesi’nin yenilik, buluş ve girişim destekleme merkezi ASSİM İnovasyon Merkezi’nde çalışmalarına devam ediyor. Yaklaşık 4 yıl önce Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi’nde kurulan roket takımı, ASSİM İnovasyon Merkezi’nin sağladığı destekle şirketleşme yolunda ilerliyor.

Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

Takım üyeleri

Atmaca Roket Takımı, Antalya Bilim Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi İpek Kemer, AÜ Makine Mühendisliği öğrencileri Nurhayat Ustaoğlu, İrem İncebatan, Pınar Koptur, Selina Yüzen, Özgür Öztürk, Enes Aslan, Uğur Ant aynı bölüm mezunu Mazlum Demirboğa, Oğuzhan Gürbüz ile AÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Berak Kargın ve AÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Mehmet Ali Duman’dan oluşuyor.

Roket 3 bin metreye çıktı

Takımda mekanik parçaların tasarımından sorumlu AÜ Makine Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi Özgür Öztürk, Atmaca Roket Takımının 2018’de AÜ öğrencileri tarafından kurulduğunu söyledi. O tarihlerde ekibi kuran üç ismi halen kendilerine danışmanlık yaptığını belirten Öztürk, bu birikimin sonucunda Aksaray’da düzenlenen Teknofest roket yarışmasında 3 bin metreye roket çıkarmayı başardıklarını söyledi.

‘Bu kadarını beklemiyordum’

Gelecekte haberleşme, meteoroloji, tarım gibi alanlarda uydu çalışmalarında yer almayı amaçladıklarını belirten Öztürk, “Hedefimiz, alabileceğimiz desteklere şirketleşmek. Şu an yaptığımız çalışmaların hepsi bu alana ait. Kendimizi bu yönde geliştiriyoruz” dedi. Bu noktada ASSİM İnovasyon Merkezi’nde yer almalarının kendilerine büyük avantaj sağladığını dile getiren Öztürk, sunulan imkanların şaşırtıcı olduğunu söyledi. Öztürk, “Ben açıkçası bu kadar destek beklemiyordum” dedi. AÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mazlum Demirboğa, şu an bir roketin tasarım ve analizlerini hazırladıklarını belirtti. Demirboğa, “Roketin içinde mekanik var. Elektronik var. Bilgisayar, yazılım var. Daha çok geliştirerek daha iyi bir sonuç almak için uğraşıyoruz” diye konuştu. ASSİM’in girişimcilere, gençlere, öğrencilere destek, ofis ve çalışma alanını vermesinin çok değerli olduğunu belirten Demirboğa, “Hem ekipman hem ofis verilmesi ve destek olunması gerçekten takdire şayan bir durum. Bize destek olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a ve ASSİM’e çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

‘Bu sokak neden ilaçlanmıyor?’

İstanbul’un Kadıköy İlçesi, Göztepe Mahallesi’nde yaşamakta olan bir okurumuz, “51 yıldır Göztepe ikamet eden bir insan olarak size fotoğrafını gönderdiğim aracın şoförü tren yoluna paralel Ege Hatboyu Sokak’ta ve arka sokağımız olan Demirci Faik Sokak’ta defalarca tur atıp ilaçlama yapıyor ama maalesef, Nadirağa Sokağı’nı transit geçiyor. Bu sokağı neden transit geçiyor, anlayamadım” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

Şehitkamil’e ikinci bilim merkezi

Daha önce yapılan bilim merkezinin ardından bir ikinci bilim merkezi D.T. Şehitkamil Sahnesi’nin içine yapılıyor. Bilim merkezini yerinde inceleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Çok yoğun bir nüfus artış hızımız ve çok genç bir nüfusumuz var. Çocuklarımıza daha değişik noktalarda hizmet verebilmek adına ikinci bilim merkezini inşa ediyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için bu imkânları artırarak devam ettireceğiz” dedi. Toplam 700 metrekare büyüklüğe sahip D.T. Şehitkamil Sahnesi Bilim Merkezi içerisinde üç adet DENE-YAP atölyesi, iki adet uygulama sınıfı, eğitmen odası bulunacak.

Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

Kanal Tokat’ta kano etkinliği

Tokat’ta renkli ve hareketli geçen ağustos ayı bir etkinliğe daha sahne oldu. Tokat Belediyesi ve Ordu Kano Kulübü tarafından Yeşilırmak Nehri üzerinde kano yarışları düzenlendi. Ayrıca profesyoneller tarafından vatandaşlara ve çocuklara kano eğitimleri de verildi. Yeşilırmak’ın turizme kazandırılması amacıyla Tokat Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Kanal Tokat’ farklı bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Osmanlı Kancabaşı kayıklarının yüzdüğü ırmakta kanolar boy gösterdi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, akşamüzeri sporcularla birlikte kanoya binerek kürek çekti. Başkan Eroğlu’na en küçük oğlu Kerem de eşlik etti.

Tarihi Hıdırlık köprüsünün altından geçen kanolar renkli görüntüler oluşturdu. Başkan Eroğlu, Yeşilırmak’ın güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirterek, “Kanal Tokat ismi verdiğimiz bu güzel bölgede bir taraftan etkinlikler, bir taraftan spor gösterileri, diğer tarafta kanca başı dediğimiz Osmanlı kayıkları yüzüyor. Burayı güzelleştirirken acaba daha farklı neler yapabiliriz diye düşündük. Aklımız bu güzel kano etkinliği geldi. Yeşilırmak üzerinde Kanal Tokat’ta kürekleri çekeceğiz” dedi.

Vinçler ölüme davetiye çıkarıyor

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir