YENİ TREND SOSYAL BELEDİYECİLİK…

Belediyeler son yıllarda sadece ülkemizi değil dünyayı da etkileyen birçok zorluklarla karşılaştı. Neredeyse iki yılı dolduran bir koronavirüs süreci yaşandı. Belediyeler daha önce hiç görmedikleri, yaşamadıkları şekilde koronavirüs süreciyle karşılaştılar.

Bununla birlikte yaşanan ekonomik zorluklar, belediyelerin giderlerinin çok fazla artmaması, personel giderlerinin de çoğalmasına neden oldu. Bu süreç belediyelerin başladıkları birçok projenin yavaşlamasına veya askıya almasına yol açtı. Belediyeler de sosyal belediyeciliğe yöneldi. Kültürel faaliyetler, sosyal yardımlar, geziler gibi…

Z kuşağını anlamaya çalışın

Bu süreçte belediyeler de Z kuşağının farkına vardı. Daha önce göz ardı edilen veya hiç bilinmeyen Z kuşağı artık olmazsa olmazımız. Bir başka olmazsa olmazımız sosyal medya tabii ki.

Artık belediye başkanları gençlerle e spor karşılaşmalarına katılıyor. Belediyeler bina yatırımlarından ziyade sosyal yardımlara ve yatırımlara önem vermeye başladı.

Sosyal belediyecilikle birlikte belediyeler kadın, çocuk, genç, yaşlı, işsiz, yoksul, engelli ve sığınmacılara yönelik yardım ve hizmetleri kapsayan, oldukça geniş faaliyet alanına yöneldi. Bu anlayış çerçevesinde belediyeler halkın beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak, belediye hizmetlerine yönelik vatandaş memnuniyetini yükseltmek, sosyal yardım ve hizmet politikalarının adil dağılımını sağlamak, ihtiyaç duyan herkese ulaşmak gibi amaç ve hedefler doğrultusunda pek çok önemli proje gerçekleştirerek sosyal sorunların çözümünde önemli bir rol üstlendiler. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci de bugün bize sosyal belediyecilik anlayışının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.

Sosyal projeler öncelikli

Hemen hemen her belediye, çocuklara, gençlere, ailelere, yaşlılara ve hastalara yönelik sosyal projeler, sosyal hizmet modellerinin uygulandığı merkezleri hayata geçirdi. Yerel yönetimler bünyesinde spor merkezleri, evde bakım hizmetleri, rehabilitasyon merkezleri, yaşlılar için dinlenme alanları, mesleki kurslar, aile ve evlilik danışma merkezleri, kadın sığınma merkezleri oluşturuldu.

Bunların yanı sıra belediyeler anne ve babaları da unutmadı. Aile içi iletişim sorunları ve çocuklarının psikolojik gelişimleri konusunda aile danışma merkezleri kuruldu.

Sosyal medya hiçbir şeyi unutturmuyor

Ölü balık taklidi yaparak dört sene sorunları görmezden gelip seçim arifesine girildiğinde hizmet yarışıyla kentin sokaklarının delik deşik edilmesine de vatandaş artık inanmıyor. Çünkü artık insanlar yapılanı unutsa bile sosyal medya hiçbir şeyi unutturmuyor. 2023 yılı genel seçimlerinin sonuçlarını etkileyecek en büyük faktör yine yerel yönetimler olacak.

Dört sene boyunca vatandaşın isteklerine, şikâyetlerine kulaklarını kapatan, ulaşılamayan belediye başkanlarının seçim arifesinde vatandaşla nasıl kucaklaşacağını ve nasıl helalleşeceğini bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Belediye başkanları üç seneyi geride bıraktı. Seçim arifesinde bir oy için sokak sokak, kapı kapı dolaşan belediye başkan adaylarının birçoğu seçimi kazanıp başkanlık makamına oturduktan sonra ulaşılamaz oldu. Belediye başkanlarını bir yana bırakın, vatandaşlar hala bazı belediyelerde dertlerini birim müdürlerine bile ulaşıp anlatamıyor. Bizler de yaptığımız veya yapacağımız haberlerle ilgili olarak belediyenin basın birimleriyle temasa geçmeye çalışıyoruz. Ancak birçok belediyede basın müdürlerine bizler bile ulaşmakta zorlanıyoruz.

Bir önerim var

Başkanlara bir de naçizane önerim var. Sokağın nabzını genelde sokak süpürgecileri ve temizlik işleri personelleri tutuyor. Bu kişilerle belediye birimlerini entegre ettiğinizde aslında sorunları en aza indirmiş olacaksınız. Düşünsenize, sokakta bir çukur var ama bu çukuru bir vatandaşın belediyeye bildirmesi gerekecek veya belediyenin ilgili birimi burayı görecek, ardından o çukur kapatılacak. Oysa sokak süpürücüleri ve her gün çöpümüzü almaya gelen temizlik işleri personelleri sokaklardaki tüm aksilikleri anlık görüp, içerideki ilgili birime raporluyor olsa sokaklardaki birçok soruna belediyeler hızlı bir şekilde müdahale edebilir.

Sen Sor Başkan Cevaplasın

Gazetemizde haftada iki gün, vatandaşların yaşadıkları sorunları yetkililere duyurduğumuz “Sen Sor Başkan Cevaplasın” sayfamıza gelen istek ve şikâyetleri her seferinde tarafsız bir şekilde dile getiriyoruz. Dile getirdiğimiz tüm sorunların da takipçisi oluyoruz.

Sorunları köşemize taşıdığımızda genelde ilgili belediyelerin basın birimiyle iletişime geçerek dile getirdiğimiz sorunlar hakkında belediyeden bir yanıt almaya çalışıyoruz. Ne var ki belediyelerin çoğunluğu sorularımıza yanıt vermiyor.

Hal böyle olunca, vatandaşların şikâyetleri de artarak devam ediyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir