Yol değil mayın tarlası!

İzmir’in ilçesi Kemalpaşa’da, 1 yıl önce yapılan altyapı çalışmalarından sonra açılan yolların kapatılmadan bırakıldığını söyleyen okurumuz, yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

İzmir Kemalpaşa Ulucak’ta yaşamakta olan okurumuz Ali Ülger, “Bir yıl kadar önce altyapı çalışmaları başladı. Doğal gaz, internet, pis su hatları döşendi. Ama çalışmalar bittikten sonra açılan yerler öylece bırakıldı. Bir yıldır bu şekilde. Size fotoğraflarını gönderdiğim yer pazar yeri ve belediye arasındaki anayol, diğer sokaklar daha vahim vaziyette.  Bu görüntüden Büyükşehir ve ilçe belediyesi nasıl rahatsız olmuyor, anlamış değilim. Bu caddeden dolmuş ve belediyelerin otobüsleri de geçiyor.  Yollarda oluşan 20-30 santim çukurlar yüzünden araçlarımız zarar görüyor” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’ya duyurmuş olalım. Bakalım haberimizden sonra iki belediye başkanından ne açıklama gelecek? Hep birlikte bekleyip, göreceğiz.

Yol değil mayın tarlası

Bizim gördüğümüzü Başkan görmüyor mu?

Samsun’un Liman Mahallesi Gençlik Caddesi’nde yaşamakta olan okurlarımız, “Belediyenin asıl işi yol yapmak değil mi? Her gün araçlarımız zarar görüyor. Burası nasıl bir büyükşehir, anlamış değiliz” dedi. Okurlarımızdan gelen şikâyetle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e caddelerin ne durumda olduğunu göstermiş olalım.

Yol değil mayın tarlası

‘Satın alma sahiplen’

Yol değil mayın tarlası

Miniklerin fidan dikim heyecanı

Eyüpsultan Belediyesi, 21–26 Mart tarihleri arasında kutlanan “Orman Haftası” etkinlikleri kapsamında Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in ilçeye yeni kazandırdığı Eyüpsultan Akademisi ve Anaokulları’nın bahçesinde fidan dikimi yaptı. Geleceğin umudu çocuklara, ağaç, doğa ve toprak sevgisini aşılamak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken de katıldı. Anaokulunun öğrencileriyle birlikte fidan dikip, ilk can sularını veren Başkan Deniz Köken, anaokulunu inşa ederken çocuklara her türlü etkinliği dokunarak, görerek öğretmeyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: “Okulumuzda bitkilerimiz, sebzelerimiz küçük hayvanat bahçemiz var. Bugün bahçemize dikilen ağaçlarımız da çocuklarımız kirazı, elmayı meyvelerin tüm çeşitlerini tanıyacaklar, ürünlerini görecekler. Domatesin, salatalığın nerede yetiştiğini, nasıl büyüdüğünü görecekler. Diktiğimiz ürünlerin üzerinde ayrıca karekod uygulaması var. Uygulama sayesinde çocuklar bitkileri bilgisayar ortamında masal olarak dinleyebilecekler. Günümüz çocukları her şeyi kitaplarda, sosyal ağlarda görüyor. Domatesi bile manavda yetişiyor zannediyorlar. O yüzden, çocuklarımız her şeyi dokunarak öğrensinler istiyoruz. Onların gözlerindeki bu heyecanı görünce biz de çok mutlu oluyoruz.” Tarım alanları, 17 tür meyve ağacı, lavanta, kekik gibi bitki ve çiçeklerden oluşan koku bahçesiyle çocuklara ağaç ve toprak sevgisi kazandırmayı amaçlayan anaokulunun bahçesine 52 ağaç dikildi. Dikilen ağaçların türlerini belirten levhaların üzerine ise karekodlar konularak, çocukların ağaçlar hakkında masalsı bir anlatımla bilgi sahibi olmaları sağlandı.

Yol değil mayın tarlası

SELÇUKLU BELEDİYESİ’NE ERİŞİLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “2020 Erişilebilirlik Yılı” kapsamında  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Erişilebilirlik Ödülleri verildi. Engelli bireylerin toplumsal ve ekonomik hayata katılımına katkı sağlayan erişilebilirlik alanında çalışmalar yapan gerçek kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu ve özel hukuk tüzel kişilerine bilimsel araştırmaları, başarılı projeleri, hayata geçirdikleri uygulamaları ve sundukları hizmetler için düzenlenen Erişilebilirlik Ödülleri ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlendi.

9 kategoride 1075 kurumun katıldığı yarışmada Selçuklu Belediyesi, Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri Kategorisinde Selçuklu Belediyesi jüri birincisi olarak ödül almaya hak kazandı. Selçuklu Belediyesi adına ödülü Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin elinden aldı.

Yol değil mayın tarlası

Beyşehir’de Başkanlık Ofisi açıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Beyşehir’de esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Çalışma Ofisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Seydişehir ve Ereğli’den sonra Beyşehir’de de Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Ofisi’nin açılışını yaptıklarını, en kısa sürede Akşehir’de de açacaklarını belirten Başkan Altay, “Beyşehirliler hem Sayın Cumhurbaşkanımıza hem de bize yüksek destek veriyor. Biz de Beyşehir’imizi yarınlara hazırlamak için çaba sarf ediyoruz” dedi.

Yol değil mayın tarlası

BELEDİYEDEN ÖĞRENCİLERE  ÜCRETSİZ KURS

Yıldırım Belediyesi’nin, üniversiteye hazırlanan öğrencilere katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği ‘90 Günde Üniversiteye Hazırlık’ kursları başladı. Derebahçe, Yavuzselim Zümrütevler, İncirli ve Bağlaraltı Mahalle Konakları’nda hafta içi yapılacak kurslara, lise ve dengi okullardan 12. sınıflar ile mezun olan çok sayıda öğrenci katıldı. Alanında uzman öğretmenlerin hızlandırılmış konu anlatımları ve soru çözümleriYle katkı sağladığı kurslarda öğrencilere, hafta içi her gün, Bağlaraltı Mahalle Konağı’nda ise cumartesi günleri eğitim verilecek. 09.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olacak Ücretsiz Kurs Merkezleri’nde, 4 ders saati öğretmen eşliğinde ders verilirken, diğer zamanlarda ise serbest ders çalışmaları yapılacak. Öte yandan, kursta öğrencilere Matematik-Geometri, Türkçe-Edebiyat olmak üzere iki alanda eğitim verilecek.

Yol değil mayın tarlası

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

“Park açık, basket sahası kapalı”

Üsküdar Acıbadem Mahallesi’nde oturmakta olan okurlarımız parkın içerisindeki basket sahasının kapalı olmasına tepkiliydi. Biz de gazetemizin 26 Mart 2021 Cuma günkü nüshasında “Park neden kapalı?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Üsküdar Belediyesi’nden açıklama geldi: “Park açık, basket sahası kapalı. Çünkü İçişleri Bakanlığı genelgesi ve İstanbul Valiliği İl Hıfzıssıhha 14 no.lu meclis kararıyla park kapatılmıştır.”

‘Üstyapı çalışmalarına başlanacak’

Tekirdağ Kapaklı’da yaşamakta olan okurumuz Miraç Özkan,  altyapı yapılmasına rağmen altı aydır yolların çamur olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 26 Mart 2021 Cuma günkü nüshasında “Çamur deryası” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi: “Kapaklı ilçesinde, TESKİ Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Kapaklı İlçesi İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı’ işi kapsamında Erbay Caddesi’nde 2.623 metre içme suyu, 2.290 metre kanalizasyon ve 850 metre yağmur suyu şebeke hatları yapılmıştır. Bu kapsamda belirtilen altyapı imalatları tamamlanmış olup eski hatlar devre dışı bırakılmıştır. Ayrıca Erbay Caddesi’nde TREDAŞ tarafından enerji nakil hatlarının yer altına alma işlemi 31.03.2021 tarihinde başlanacağından, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri tarafından üstyapı imalatlarına başlanmamıştır. TREDAŞ çalışmaları tamamlandıktan sonra üstyapı çalışmalarına başlanacaktır.” Okurumuzun şikâyetine hızlıca yanıt veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Türkiye’de Yerel Yönetimler

31 Mart Yerel Yönetimler Eki’nde Eren Aka’nın kaleminden, Türkiye’de belediyelerin çalışmaları, projeleri ve geleceğe yönelik hizmetleri kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir