‘Yüreğir’in geleceği kentsel dönüşüm’

Yüreğir’de bir çok başarı hikayesi yazdığını ve proje ve eser belediyeciliğini önemsediğini belirten Adana Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Yüreğir ilçesindeki değişimi Milliyet gazetesine anlattı.

Başkan Kocaispir, ”Yüreğir’de belediye başkanlığı görevine talip olduğumuzda üç temel bakış açısını önümüzde ufuk alanı olarak koyduk. Birincisi, Yüreğir’in sosyoekonomik durumu sebebiyle sosyal belediyecilik; ikincisi proje eser belediyeciliği; üçüncüsü gönül belediyeciliği. Daha sonra zaman içinde biz sosyal belediyeciliği biraz daha genişleterek bunun içine sanat ve kültür belediyeciliğini de koyduk. Yine eser belediyeciliğinde kentsel dönüşümü de öne çıkaran bir yaklaşım sergiledik. Gönül belediyeciliği bildiğiniz gibi saha siyaseti, insanların gönlüne dokunan, onlarla hemhal olan siyaset anlayışı. Bu bizim temel parametremiz. Göreve geleli yaklaşık üç sene oldu. Sosyal belediyeciliği çok iyi uygulayan bir belediyeyiz. Bu konuda iddialıyız. Evde bakım hizmetlerinden gıda ve koli yardımına kadar, engelli sandalyesinden evde tıraş hizmetlerine kadar, ailelerimize hijyen paketinden hoş geldin paketine kadar. Çok geniş bir alanda sosyal belediyeciliğin hakkını veriyoruz çok şükür.

Yüreğir’in geleceği kentsel dönüşüm

‘Gündemimiz kentsel dönüşüm’

Bununda birlikte, kentsel dönüşüm Yüreğir’in geleceğini belirleyecek olan iştir. Önümüzdeki en önemli gündem maddesidir. Bu noktada da özellikle Yüreğir’in kaderini değiştirecek olan adliye çevresindeki Kazım Karabekir Mahallemizin dönüşümü, Seyhan Nehri boyundaki Köprülü Mahallemizin dönüşümü, Çamlıca lokasyonunun dönüşümü, Kozan Çarşısı ve köylü garajının dönüşümü, Sinanpaşa Mahallemizin dönüşümü ve diğer arka mahallelerin dönüşümüyle ilgili olarak ciddi bir aşama kat ettik. Bunlara ek olarak özellikle dezavantajlı mahallemiz olan, özellikle tırnak içerisinde söylüyorum, müteahhitler bakımından çok cazip olmayan Şehit Erkut Akbay Mahallemiz var, burası da yaşanan selden çok etkilenmişti, devlet ve millet kaynaşması bakımından kritik bir mahallemizdir. Burada da çok ciddi bir aşama kat ettik, yıkımlar başladı. Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile ortak yönetiyoruz. Şu anda ihale aşamasına gelindi. Sinanpaşa Mahallemizde süreci TOKİ yürütüyor, yine ihale aşamasında, Köprülü Mahallemizde Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü yürütüyor, imar uygulaması aşamasında, vatandaşlarımızla görüşmeler başladı. Kazım Karabekir Mahallemizde de özel bir proje alanı, müteahhitlerle vatandaşlarımız anlaşarak süreç devam ediyor. Yüreğir, Allah nasip ederse, Yüreğir’deki sel felaketi, pandemi süreci ve şu anda maalesef dünyadaki savaş konjektürü gibi olumsuz etkenlere rağmen inşallah bu dönem kentsel dönüşümlerde bahsettiğim yenilenmeyle birlikte Adana’nın merkez ve parlayan bir belediyesi haline gelecek inşallah” dedi.

Büyükşehir’e aday mısınız?

“Büyükşehir’e aday değilim. Yüreğir’de güzel işler yapmak istiyorum. Hep söylüyorum, en büyük ikinci ilçenin belediye başkanının ben Büyükşehir’e adayım ya da değilim demesinin bir anlamı yok. Bence şunun anlamı var: Bulunduğunuz ilçede bir başarı hikâyesi yazmasının bir anlamı var. Büyüklerimizin tercihi. Çok açık bir şekilde şunu söyleyeyim: Bu yürüttüğüm siyasal sürecin zirvede bitmesine bile hazırlıklıyım. Yani şartlar öyle gerektiriyorsa insan durmasını da bilmeli, önünde yeni bir alan açılıyorsa, bir görev tevdi edilmişse onu da yapmalı. O sebeple, süreci biraz izlemek lazım, nasip kısmet. Yaptığım kariyer planı net olarak şudur: Görev sürem bittiğinde insanların arkamdan güzel şeyler söylemesi, geriye dönüp baktığımda Yüreğir’de bir başarı hikâyesi yazmış olmayı, hayırlı güzel işler yapmış olmayı çok önemsiyorum. Günün sonunda bu şehirde yaşıyorum.”

Yüreğir’in geleceği kentsel dönüşüm

Ümidin şehri Adana Festivale katılacak mısınız?

“Portakal Çiçeği Festivali biliyorsunuz valiliğimiz himayesinde yapılıyor. Biz de Yüreğir Belediyesi olarak katkı sunan kurumlardan biriyiz. Bu yıl Sayın Valimiz ile de görüşeceğiz, umarım bir kısmını Yüreğir’de de yapabiliriz. Çünkü kent sadece nehrin öbür tarafından ibaret değil tabii. Millet bahçemizde çok güzel etkinlik alanları var. Gastronomi çarşısı kurduk, son aşamaya getirdik. Belki oradan da faydalanırız. Güzel bir süreç işliyor. Adana ümidin şehri. İnanıyorum ki bizim için gelecek güzel olacak.”

Yüreğir’in geleceği kentsel dönüşüm

Festival başlıyor

Çukurova Belediyesi tarafından iki yıldır pandemi nedeniyle yapılamayan Orhan Kemal Edebiyat Festivali bugün başladı. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek festival Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Edebiyat dünyasında önemli bir yeri olan festival 20 Mart tarihine kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. Osman Şahin’in Onur Konuğu olarak katılacağı festival, Uluslararası Orhan Kemal Karikatür Sergisi ve Emek Romanları Sergisi ile başlayacak. Festival Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi Çok Sesli Korosu konseriyle devam edecek.

Yüreğir’in geleceği kentsel dönüşüm

Seyhan Belediyesi bilgisayar üretti!

Seyhan Belediye Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yenilikçi fikirlerin hayata geçirebilmesi amacıyla hizmete açtığı Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde (SEYTİM) Bilge 01 adıyla piyasadaki emsallerinden çok daha düşük maliyetlerle üretilen bilgisayar hakkında Milliyet’e konuştu

– “Bilge 01”in ortaya çıkış hikâyesini anlatır mısınız bize?

“Pandemi sürecinde teknolojik cihazların kullanımı ve bu cihazlara ihtiyaç çok arttı. Gerek uzaktan eğitim, gerek uzaktan çalışma, gerekse e-ticaret bu dönemde zaruri ihtiyaçlar haline geldi. Bu dönemde belediye gelirlerimiz de oldukça düştüğü için kısıtlı kaynaklarla en iyi hizmeti üretmek için yaptığımız çalışmalar sonucunda hem teknolojik cihaz konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmak hem de ekonomik zorlukları aşabilmek için Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’mizde (SEYTİM) Bilge 01’i üretmeye başladık.

– Oldukça küçük boyutlara sahip bir bilgisayar üretmişsiniz. Teknik özellikleri kullandığımız bilgisayarlardan farklı mı?

Bilge 01, yazılım ve donanım olarak farklı öğelerin hassas bir ayarla bir araya getirilmesi esasına dayalı olarak üretilen bir bilgisayar. Windows 10 işletim sistemiyle çalıştırılabiliyor. Temel tarayıcı tabanlı çizim programlarından ofis programlarına, standart bir kişisel bilgisayarla yapılabilen tüm işleri yapabiliyor. Kablolu, kablosuz internet bağlantısı, bluetooth bağlantısına da sahip. Emsallerinden farklı kılan en önemli özellikleri ise düşük maliyeti ve bir cep telefonundan biraz daha büyük boyutları.

– Emsallerinden ne kadar ucuz?

“Bilge 01”, standart orta-alt segment bir bilgisayardan yaklaşık 10 kat küçük kasası olmasına rağmen aynı işlem gücüne sahip ve küçük bir çantaya sığabildiği gibi, cep telefonu şarj aletiyle enerjisi sağlanabiliyor. Bilge 01 paketinde 18,5 inç genişliğinde ekran, kablosuz klavye ve fare seti de bulunuyor. Maliyeti ise eşdeğerlerinin neredeyse yarısından daha düşük.

– Ürettiğiniz bilgisayarları nerede kullanıyorsunuz?

İlk etapta sınırlı sayıda bir üretim gerçekleştirdik ve üretilen cihazları Bilgi Evlerimizde kullanmaya başladık. Belediyemiz bünyesinde kullanmak üzere daha fazla üretmeyi hedefliyoruz. Genel anlamda KOBİ’ler, ders çalışma amaçlı kullanmak üzere öğrenciler ve benzeri çevreler tarafından de oldukça beğenildi ve talepler de geliyor. Ar-Ge ekibimiz teknik olarak daha yüksek özelliklere sahip bir sürüm için çalışmalarını sürdürüyor.

İddialara belgelerle yanıt verdi

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, meclis üyelerinin belediyenin borç yükünün arttığına ilişkin iddialara belgelerle yanıt vererek, iddiaları reddetti. Başkan Gültak, “Devraldığım borç iddia ettiğiniz gibi 170 milyon TL değil, 230 milyon TL’dir. Sizler kendi döneminizde 12 belde belediyesini enkazla devraldığınızı söylemiştiniz. 12 belde belediyesi değil, 8 belde belediyesi devralındı. Üstelik beş tanesi yaklaşık sıfıra yakın borçla geldi. Bunlara da enkaz demek büyük bir haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

Yüreğir’in geleceği kentsel dönüşüm

Başkan Mustafa Gültak, göreve başladığı 2019 yılında devraldığı borcun iddia edildiği gibi 170 milyon TL değil net 215 milyon TL olduğuna dikkat çekerek, “Daha sonraki yıllarda, geçmiş yıllarda olan borçlarının ortaya çıkmasıyla mevcut borcun yaklaşık 225-230 milyon arasında olduğu tespit edilmiştir. Örneğin, 2021 yılında Çukurova Kalkınma Ajansı ile yapılan yapılandırmada kayıtlı olmayan ve 2011 yılından 2020’ye gelen yaklaşık 4 milyon 821 bin 277 TL borç yapılandırılmıştır “ dedi.

“Akdeniz Belediyesi’nin 2021 yılında ekonomik verilerini düzeltmiş durumdayız” diyen Başkan Mustafa Gültak, gelir-borç durumuna dair de açıklamalarda bulunarak, “2019 yılında 173 milyon 284 bin TL gelir, 208 milyon 882 bin TL gider, 2020 yılında 185 milyon 643 bin TL gelir, 204 milyon 434 bin TL gider görünmektedir. Bu rakamlar 2021 yılı itibarıyla tablomuza 277 milyon 843 bin TL gelir, 218 milyon 288 bin TL gider olarak yansımıştır” dedi. Başkan Gültak reel olarak belediyenin borcunun azaldığına vurgu yaparak, “Değerli meclis üyeleri, 2019 yılında gelir-borç oranımız 0.82 iken, 2020 yılında 0.90 olmuştur. 2021 yılında ise bu oran 1.27 şeklindedir” ifadelerini kullandı.

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir